Pijalnia Wód i Teatr pod Blachą
Redakcja Polish News, wybrała się na wycieczkę do Kudowy- Zdroju. Tam zgłębiała historię powołania do istnienia Parku Zdrojowego i Pijalni Wód Leczniczych, delektując się ich specyficznym aromatem.
Zabytkowy Park Zdrojowy znajdujący się w Kudowie- Zdroju, o powierzchni 12,97 ha, położony jest w centralnej części uzdrowiska miejskiego. Założenie tego parku, miało miejsce w XVIII wieku. Już w następnym stuleciu, wspomniany park został powiększony, tworząc tym samym najbardziej reprezentacyjną część Kudowy. Jego główna oś, to urokliwa promenada, mająca swój początek w okolicach przepięknej Pijalni Wód Leczniczych. We wspomnianej pijalni, znajduje się bogactwo ciekawej roślinności nadającej specjalnego klimatu temu miejscu. Wszystkie części parku urozmaicone są licznymi ścieżkami i alejkami. Na jego obszarze, znajdują się najważniejsze obiekty architektoniczne takie jak: „Zameczek”, „Polonia”, muszla koncertowa, podświetlana fontanna oraz dawna hala spacerowa, czyli innymi słowy otwarta konstrukcja żeliwna, zwana dziś „Teatrem Pod Blachą”. Tutaj właśnie często odbywają się koncerty muzyki uzdrowiskowej oraz sąsiadujący z nią Teatr Zdrojowy.
Foto: Kudowa-Zdrój – Oficjalna strona miasta Kudowa-Zdrój
Zachodnia część parku
Od zachodu, tenże park zamknięty jest okazałym stawem. Już w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, Kudowa fetowała lata świetności tego parku, który był znany poza jej granicami. Jego renowacja przywróciła mu znany z rycin i starych fotografii, dawny wygląd. Park ten został założony pod koniec XVIII wieku przez barona von Stillfrieda w roku 1787. Zaistniał on w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża Góry Parkowej. W początkowych latach XIX stulecia, park ten został znacznie powiększony. Ważnym faktem jest jego zaprojektowanie na wzór angielski. Już wtedy, głównym obiektem tego parku był dom gościnny dla kuracjuszy „Zameczek”, obecnie sanatorium. Dawny dom zdrojowy, obecnie Sanatorium Polonia, w którym znajduje się Teatr Zdrojowy, wybudowano w 1905 jako tzw. Książęcy Dwór.
Przepiękna Pijalnia Wód Leczniczych
Monumentalna Pijalnia Wód, mająca swój początek w XX wieku, to półkolisty budynek, nawiązujący do baroku i secesji. Pijalnia ta, jest połączona z halą spacerową. Pod nią przebiega główna aleja parkowa oraz mieszczą się w niej Nowe Łazienki. Wnętrze pijalni zdobią malowidła węgierskiego malarza Arpada Molnara, ukazujące stary zdrój.
Redakcja Polish News, delektowała się smakiem i leczniczym działaniem tutejszych wód. Urokliwość tego miejsca, przyczyniła się do powstania tego artykułu, który być może w szczególny sposób zachwyci Naszych Czytelników.
Ewa Michałowska- Walkiewicz