Pastorałki z gwiazdą betlejemską

 

W okresie świąt Bożego Narodzenia, w Polsce organizowane są wigilie dla seniorów. Na każdym stoliku, przy którym siedzą zaproszeni goście, stoi gwiazda betlejemską oraz pali się maleńka świeczka, aby nadać temu wieczorowi magicznego nastroju.

W Prywatnej Szkole Muzycznej

– W Radomiu, w Szkole Muzycznej wieczory wigilijne, polegają nie tylko na świętowaniu narodzin Bożej Dzieciny. Tu śpiewa się oprócz pastorałek również szereg pieśni narodowych, podkreślających naszą polskość. Zaraz po połamaniu się opłatkiem, każdy gość otrzymuje kwiat gwiazdy betlejemskiej, aby mógł uświetnić sobie świąteczny stół u siebie w domu. Wieczory te, gromadzą zawsze duże ilości osób starszych, którzy oprócz nas, praktycznie nie mają nikogo bliskiego- dopowiada założycielka szkoły Danuta Lis.

W skarżyskiej podstawówce

– Ja zawsze przychodzę na wieczorki wigilijne do szkoły Podstawowej nr 3 w Skarżysku- Kamiennej. Przy skromnym poczęstunku, w blasku choinkowego światła, najmłodsi uczniowie przedstawiają teatrzyk, w którym pokazana jest krótka historia Jezusa. Symboliczne połamanie się opłatkiem, stanowi dla mnie moment wielkiej zadumy i nostalgii, który jest ze mną przez cały okres świąt- wtrąca Kamila Pastuszka.

Młodości, wzlatasz ponad poziomy

– My jako młodzi artyści plastycy, organizujemy wieczerze wigilijne dla starszych osób w naszej Klubokawiarni „Płomień” w Końskich. Oprócz wielkiej choinki, która dekoruje całe pomieszczenie, na każdym stoliku jest gwiazda betlejemska wykonana przez nas z bibuły i zielonego tiulu, którą po zakończeniu uroczystości, każdy zabiera do siebie do domu. Często starsi nie mają na zakup symbolicznego drzewka, zatem tym kwiatem, podkreślają sobie powagę grudniowych świąt- relacjonuje Daniel Grymaszewski.

Jak zatem widzimy, święta Bożego Narodzenia, posiadają w sobie niezwykły magnetyzm, który potrafi scalać ludzi. Drobny gest, aby ofiarować komuś odrobinę serdeczności i czerwony kwiat gwiazdy betlejemskiej w doniczce, zawiera w sobie całą magię Bożego Narodzenia.

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]

Agnieszka Góbasicz- autorka na szkle namalowanego obrazu koledników. Rok 1998.