Październikowe Dni Aniołów

W pracowni u pani Celestyny Chrobot

.Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem. Szanuj go i bądź uważny na jego słowa. Nie sprzeciwiaj się mu w niczym, gdyż nie przebaczy waszych przewinień, bo imię moje jest w nim. Jeśli będziesz wiernie słuchał jego głosu i wykonywał to wszystko, co ci polecam, będę nieprzyjacielem twoich nieprzyjaciół i będę odnosił się wrogo do odnoszących się tak do ciebie…czytamy w Biblii.

Co wiemy o Aniołach

Choć o aniołach, mówi zarówno Stary jak i Nowy Testament, ich osobne święto w kościele pojawiło się dopiero w XVII stuleciu. W roku 1608, urzędujący wówczas na stolicy Piotrowej papież Paweł V pozwolił obchodzić je w pierwszy dzień zwykły po dniu św. Michała, którego wspomnienie przypada na dzień 29 września. Święto Świętych Aniołów, dla całego kościoła katolickiego wprowadził na stałe do kalendarza liturgicznego, papież Klemens X w 1670 roku. Jednak ludowe święto w postaci obchodów Dni Aniołów, przypada na ostatni piątek, sobotę i niedzielę października. Wtedy to każdy wierzący w Aniołów człowiek, powinien zakupić sobie lub też samemu wykonać figurkę aniołka i postawić go na parapecie okiennym. Wówczas jak wierzono, zapewni to całemu domostwu należytą opiekę i bezpieczeństwo przez cały rok.

Jak działają Aniołowie

Aniołowie działają dokładnie tak, jak chce tego Bóg. Nie działają one jak chcą, ale jak On im nakaże. Skoro więc On działa szanując wolną wolę człowieka, szanują ją również aniołowie. Anioł stróż, działa gdy go o to poprosimy, ale nigdy nie tak by niszczyć naszą wolną wolę. Gdyby nie było możliwości wybrania zła, nie byłoby pełnej wolności człowieka. Wielu świętych miało bliskie relacje ze swoimi Aniołami Stróżami. Są różne świadectwa dotyczące spotkań z anielskimi postaciami. Jak relacjonuje pastor Arkadiusz Wolski z kościoła protestanckiego w Warszawie, widziano aniołów gdy modliła się rodzina o chorego człowieka. Widziano anioła jak śpiewał z kimś, kto uwielbiał Boga. A nawet istnieje kilka filmów jak aniołowie ratują ludzi z ciężkiej opresji.

Anielskie skoki

Na wsiach województwa świętokrzyskiego, podczas obchodów Dni Aniołów, ludzie palą ogromne ogniska i śpiewają przy nich wychwalając Boga i dziękując mu za to, że nami ludźmi opiekują się Jego anielscy wysłannicy. Mężczyźni po takich śpiewach, skakali do góry ile tylko mieli sił w nogach, gdyż jak wierzono mogli podczas takich skoków zobaczyć swojego Anioła Stróża. Kobiety zas głośno klaskały w dłonie, wielbiąc Boga i ciesząc się, że Aniołowie śą wśród nas.

Dziś, już tylko na niektórych wsiach obchodzi się Dni Aniołów. Ale warto jest przypomnieć Naszym Czytelnikom, o mało znanym już dziś święcie, na które wykonuje stosowne figurki aniołów pani Celestyna Chrobot z Pakosławia.

Ewa Michałowska- Walkiewicz