Współudział UE w finansowaniu irańskiego terrroru

(iStock/Getty Images)

Współudział UE w finansowaniu irańskiego terrroru

autor: Majid Rafizadeh
3 marzec 2024

Oryginał angielski: The EU’s Complicity in Financing the Iranian Regime
Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski

Za pozornie łagodnymi transakcjami handlowymi kryje się niepokojąca rzeczywistość: fundusze wygenerowane z handlu Europy z Iranem są kierowane na działania, które obecnie przedłużają przemoc i konflikty oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla Europy, Bliskiego Wschodu i interesów bezpieczeństwa Ameryki…. Od 2012 r. reżim irański przeznaczył ponad 13 miliardów dolarów na wsparcie swojej sieci terrorystycznych milicji.

Handel między Iranem a Unią Europejską (UE) kwitł przez lata; to partnerstwo gospodarcze i dyplomatyczne w dużej mierze napędza wsparcie ajatollahów dla grup terrorystycznych i podważa stabilność w regionie. W ostatnich latach zakres ich handlu osiągnął wysoki poziom, a towary i usługi wymieniano za miliardy euro. Za tą pozornie pokojową wymianą handlową kryje się jednak niepokojąca rzeczywistość: fundusze uzyskane z handlu Europy z Iranem są kierowane na działania, które obecnie przedłużają przemoc i konflikty na Bliskim Wschodzie i poza nim.

Według irańskiego Tasnim News handel między Iranem a państwami członkowskimi UE rośnie:

„Urząd Statystyczny Unii Europejskiej Eurostat w swoim najnowszym raporcie podał, że miesięczny handel między Iranem a Unią Europejską odnotował 24-procentowy wzrost.

Iran i państwa członkowskie Unii Europejskiej wymieniły w listopadzie 2023 r. produkty o wartości ponad 450 mln euro, co oznacza 24-procentowy wzrost w porównaniu z listopadem 2022 r.

27 państw członkowskich UE wyeksportowało do Iranu produkty inne niż naftowe o wartości około 3,5 miliarda euro w ciągu 11 miesięcy 2023 r. (od stycznia do listopada).

Eurostat oszacował łączną wartość wymiany handlowej między Iranem a 27 państwami członkowskimi Unii Europejskiej od stycznia do listopada 2023 r. na 4,214 miliarda euro, co oznacza 12-procentowy spadek w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej…

Wartość unijnego importu z Iranu w okresie od stycznia do listopada 2023 r. osiągnęła 730 mln euro, co oznacza spadek o 25% w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim”.

Reżim irański konsekwentnie wykorzystywał dochody generowane z handlu międzynarodowego do wspierania, szkolenia i uzbrojenia różnych grup terrorystycznych, w tym Hamasu, Hezbollahu, Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu i Huti. Od 2012 r. reżim irański przeznaczył ponad 13 miliardów dolarów na wsparcie swojej sieci pełnomocników. Według szacunków Departamentu Stanu USA Iran przekazuje około 100 milionów dolarów rocznie palestyńskim grupom terrorystycznym, w tym Hamasowi. Ponadto około 700 milionów dolarów rocznie trafia do Hezbollahu.

Grupy te są odpowiedzialne za niezliczone akty przemocy i terroryzmu na Bliskim Wschodzie, zagrażając stabilności w regionie i stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla interesów bezpieczeństwa EuropyBliskiego Wschodu i Ameryki.

Zaangażowanie Iranu w rosyjską inwazję na Ukrainę jeszcze bardziej podkreśla złośliwe wykorzystanie funduszy pochodzących z handlu międzynarodowego. Iran dostarcza Rosji „setki irańskich dronów” bezpośrednią trasą przez Morze Kaspijskie oraz, według doniesień, „setki rakiet balistycznych„.

Według „USA Today”:

„Prezydent Rosji Władimir Putin planuje podwoić liczbę żołnierzy swojego kraju stacjonujących wzdłuż granicy z państwami bałtyckimi i Finlandią w ramach przygotowań Moskwy do potencjalnego konfliktu zbrojnego z NATO w ciągu następnej dekady, poinformowała we wtorek Estońska Służba Wywiadu Zagranicznego”.

Szef estońskiego wywiadu powiedział niedawno:

„Rosja wybrała drogę, która polega na długoterminowej konfrontacji… a Kreml prawdopodobnie przewiduje możliwy konflikt z NATO w ciągu mniej więcej najbliższej dekady”.

Handel UE z Iranem nie tylko służy jako źródło finansowania Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), ale odgrywa także kluczową rolę we wzmacnianiu pozycji reżimu irańskiego do tłumienia protestów własnego narodu, grup opozycji i zwolenników demokracji. Znaczące zasoby finansowe generowane przez handel umożliwiają IRGC rozbudowę aparatu represji, w tym możliwości inwigilacji, tłumienia sprzeciwu i wsparcia dla grup paramilitarnych.

To finansowe koło ratunkowe nie tylko utrwala kontrolę reżimu nad społeczeństwem, ale także zaostrza cierpienia Irańczyków walczących o wolność i demokrację. W miarę jak reżim wzmacnia swoją opresyjną taktykę przy pomocy dochodów z handlu, perspektywy znaczących zmian politycznych i postępów w zakresie praw człowieka w Iranie jeszcze bardziej maleją, co uwypukla szkodliwy wpływ zaangażowania gospodarczego z reżimami autorytarnymi.

UE ma jednak wyraźną drogę do przeciwstawienia się destabilizującym działaniom reżimu irańskiego i ochrony własnych interesów. Po pierwsze, UE musi natychmiast zaprzestać wszelkiego handlu z Iranem, odcinając kluczowe źródło finansowania terroryzmu i niestabilności w regionie.

Po drugie, należy zerwać stosunki dyplomatyczne z Iranem i wydalić wszystkich irańskich dyplomatów z państw członkowskich UE. Należy wprowadzić drakońskie sankcje wymierzone w irański przemysł naftowy i gazowy, a także jego instytucje wojskowe, aby sparaliżować zdolność reżimu do finansowania działalności terrorystycznej i jego wsparcia dla zbójeckich reżimów, takich jak Chiny i Rosja.

Ponadto w świetle wsparcia Iranu dla agresji Rosji na Ukrainę przywódcy europejscy muszą wysłać jasny i jednoznaczny sygnał, że rozważane są działania wojskowe przeciwko irańskim obiektom wojskowym i infrastrukturze krytycznej, w tym przeciw obiektom naftowym i gazowym. Środek taki jest niezbędny, aby wykazać determinację UE w walce z terroryzmem sponsorowanym przez Iran oraz w ochronie pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

Podsumowując, dalszy handel UE z Iranem nie tylko podważa jej własne interesy bezpieczeństwa, ale także utrwala przemoc i niestabilność na Bliskim Wschodzie i poza nim. UE musi podjąć zdecydowane działania w celu odcięcia dopływu funduszy do Iranu i pociągnięcia jego reżimu do odpowiedzialności za wspieranie terroryzmu i międzynarodowej agresji. Jedynie dzięki zdecydowanym i skoordynowanym wysiłkom UE może skutecznie przeciwstawić się złośliwym działaniom reżimu irańskiego oraz zapewnić stabilność i bezpieczeństwo Bliskiego Wschodu, Europy i Wolnego Świata.

https://pl.gatestoneinstitute.org/