Stworzony przez firmę GryfTechnologia układ scalony posiada nowoczesną konstrukcję, prędkość taktowania 700 Mhz, architekturę 32 bit oraz cenę dla końcowego odbiorcy poniżej 100 złotych.
Największą zaletą układu jest możliwość tworzenia oprogramowania bezpośrednio na procesor w Javie, co dzięki dostępności tysięcy otwartych (OpenSource) projektów pozwoli polskim specjalistom zwiększyć swoje szanse w wyścigu technologicznym.
Jak mówi prezes firmy, Marcin Kwiatkowski, na stworzonym układzie można zbudować komputer, urządzenie mobilne, urządzenia dla medycyny, armii, przemysłu lub automatyki domowego zastosowania.
– Ten procesor nie jest prototypem, projektem. Jest już rozwiązaniem od pewnego czasu testowanym. Teraz uruchomiliśmy go w zakładzie produkcyjnym, żeby zaczął chodzić w pracy ciągłej – podkreśla Marcin Kwiatkowski.
Za ok. 4 miesiące procesor będzie już tak dopracowany, że może trafić do seryjnej produkcji.
Do tej pory stworzenie własnego urządzenia elektronicznego było procesem zarezerwowanym dla wąskiej grupy specjalistów. Dzięki procesorowi „Warszawa” student pierwszego roku informatyki, potrafiący programować w języku Java, jest w stanie stworzyć zaawansowane rozwiązanie technologiczne. Na razie do słynnego Intela to mu jeszcze daleko, ale – jak tłumaczy Marcin Kwiatkowski – w przyszłości ma szanse mu dorównać.
– W takich domowych PC to nie, ale automatyka i wiele rozwiązań związanych z produkcją jest zbudowanych na procesorze Intela i to jest właśnie dziedzina, w której możemy próbować konkurować, głównie ceną i tym, jak szybko pisze się oprogramowanie na ten procesor – mówi prezes GryfTechnologia.
Procesor „Warszawa” powstał w ciągu pięciu miesięcy. Pracowało przy tym projekcie czterech fachowców. Ich laboratorium mieściło się w niewielkiej piwnicy w Piszu na Mazurach.
newseria.pl