Piknik Wolnościowy i otwarte drzwi Pałacu Prezydenckiego

 

 

Piknik na skwerze na rogu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia był częścią czwartej edycji warszawskiego Święta Wolności zorganizowanego dla uczczenia 23. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. przez stołeczny Dom Spotkań z Historią. Imprezę „4 VI Wyłącz system vol. 4” pod patronatem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, w tym roku patronatem honorowym objęła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska

Na skwer przybyło wielu warszawiaków wraz z całymi rodzinami. Dzieci pod kierunkiem edukatorów miały okazję nauczyć się zabaw popularnych w okresie PRL-u – gier w kapsle, klasy i w gumę.


Podczas warsztatów „Mężczyźni wielofunkcyjni” działacze opozycji demokratycznej m.in. Mirosław Chojecki prezentowali program przygotowany specjalnie dla najmłodszych; m.in. przypominali swoje ulubione opowieści. Wśród innych atrakcji znalazły się bajki odtwarzane z płyt winylowych, pokazy slajdów z rzutnika „Ania”, zabawy sportowe, zręcznościowe i plastyczne oraz teatrzyk.


Działacz opozycji demokratycznej, Doradca Prezydenta RP Henryk Wujec poprowadził zainteresowanych szlakiem miejsc związanych z jej działalnością. Podkreślił, że bardzo podoba mu się inicjatywa radosnego celebrowania Święta Wolności. – Ta forma sprawia, że ono jest takie trochę „odkoturnowane”, jest prawdziwym świętem ludzi. Chętnie zgodziłem się na udział w nim i zaproponowałem, że poprowadzę chętnych szlakiem miejsc, które odegrały jakąś rolę w tym wybijaniu się na niepodległość, takich jak m.in. Instytut Socjologii, skąd 6 lutego 1989 r. szliśmy do obecnego Pałacu Prezydenckiego na rozpoczęcie obrad Okrągłego Stołu – opowiadał Henryk Wujec.

Na skwerze znalazł się także punkt odsłuchu nagrań opowieści byłych opozycjonistek m.in. Anny Komorowskiej i Ludwiki Wujec. W punkcie można było pobrać aplikację „Warszawa opozycjonistek” i wyruszyć na spacer ich śladem. W ramach obchodów Święta Wolności swoje podwoje dla zwiedzających otworzył Pałac Prezydencki. Chętni mogli obejrzeć m.in. sale Kolumnową, Obrazową , Kaplicę czy otwartą w maju Salę Jerzego Nowosielskiego.

(PAP, inf. własna)

 prezydent.pl