PiS wyjaśni wizytę polityków na zjeździe USOPAŁ

 

 

W zjeździe wzięli udział senatorowie PiS: Ryszard Bender, Zbigniew Cichoń, Waldemar Kraska i Czesław Ryszka oraz poseł Bogusław Kowalski. Portal gazeta.pl zamieścił materiał ze zjazdu USOPAŁ. Zaprezentował go jako pierwszy w TVP w swoim programie Tomasz Lis. Widać, jak Kazimierz Świtoń mówi, że prezydent Kaczyński zginął, bo podpisał Traktat Lizboński, oraz że rząd światowy zdecydował, że Polaków ma być 15 mln – i to „zdrowych parobków żydowskich”.

Rzecznik PiS Adam Hofman zarzucił Lisowi, że mógł w swoim programie dopuścić się manipulacji. Przekonywał, że na sali podczas wystąpienia Świtonia siedział tylko senator Bender i w proteście opuścił salę. „Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna to wyjaśnić. Wszyscy parlamentarzyści dostali zapytanie i odpowiedzą na to zapytanie na piśmie. Pan prezes na tej podstawie będzie decydował” – podkreślił Hofman.

Kaczyński na pytanie, czy jeśli okaże się, że politycy PiS nie zareagowali na słowa Świtonia i nie opuścili sali, zostaną ukarani np. skreśleniem z list wyborczych, odparł: „Komitet polityczny rozważy wtedy tę sprawę. Uważam, że obowiązkiem każdego parlamentarzysty mojej partii jest chronienie pamięci Lecha Kaczyńskiego”.

Do sprawy odniósł się też poseł PiS Bogusław Kowalski. Według niego, reakcja polityków PiS obecnych na zjeździe była „natychmiastowa”. „Myśmy wystąpili i zabrali głos. Powiedzieliśmy, że te wypowiedzi są wypowiedziami niesprawiedliwymi, (…) że słowa trzeba dobierać właściwie, bo mogą ranić. I generalnie się odcięliśmy od tego stanowiska” – powiedział. Jak dodał, Kazimierz Świtoń to „starszy, schorowany człowiek”. „Później podszedł w kuluarach i przepraszał za te swoje sformułowania, że one zostały źle odebrane” – podkreślił Kowalski.

87-letni dziś Kobylański to milioner, założyciel i szef Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej (USOPAŁ), b. konsul honorowy RP w Urugwaju (odwołany w 2000 r. m.in. za antysemickie wypowiedzi przez ówczesnego szefa MSZ Władysława Bartoszewskiego).

Źródło: Radio ZET/PAP