Pod patronatem AWPE: DNI ORP BŁYSKAWICA w Londynie

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Josephine Pearson – córka Franciszka Skalskiego – starszego oficera polskiego i Bosmana na ORP Błyskawica w 1942 roku, oraz jej syn Jason Hinton – wnuk Franciszka Skalskiego, dołączą do nas na Imprezie DNI ORP BŁYSKAWICA w Londynie. 

Franciszek Skalski wstąpił do służby na ORP Błyskawica w Cowes w 1937 r. i poślubił matkę Josephine w East Cowes, w lipcu 1940 r.

Josephine urodziła się w 1942 – w roku tzw. Cowes Blitz – bombardowania Cowes przez Luftwaffe i obrony miasteczka przez Błyskawicę.

Franciszek Skalski został doceniony i odznaczony. Za męstwo otrzymał Krzyż Walecznych i wiele innych odznaczeń.

25 listopada 2022 wraz z polską Sue Josephine uczestniczyła w uroczystościach w Gdyni – z okazji 85. rocznicy podniesienia bandery na ORP Błyskawica.

Właśnie wtedy POLISH Sue miała przyjemność wręczyć KMDR. Por. Pawłowi Ogórkowi, dowódcy BŁYSKAWICY, specjalny „Prezent Urodzinowy dla Okrętu” – obraz Błyskawicy pędzla Basi Hamilton oraz pamiątkową tablicę.  

Zarówno obraz, jak i tablica znajdują się obecnie w mesie oficerskiej na ORP Błyskawica. Polish Sue zainicjowała akcję społeczną masowego poparcia dla tego projektu wśród Polonii w Wielkiej Brytanii.

Jesteśmy dumni, że Josephine i Jason są wśród naszych gości VIP na DNI ORP Błyskawica.

Pod patronatem AWPE: DNI ORP BŁYSKAWICA w Londynie – Animatorzy wizerunku Polski w Europie

Wiadomość wysłana przez:Instytut Myśli Schumana,ul. Chmielna 2 m. 31,00-020,Warszawa,Polska,PL5252668289