Polak w kanadyjskiej lidze CFL.

CFL

 

CFL

Greg Wojt to jeden z dwóch Polaków w lidze futbolu kanadyjskiego CFL. Gra jako offensive lineman w drużynie Edmonton Eskimos, która jest trzynastokrotnym zdobywcą Grey Cup, czyli kanadyjskiego odpowiednika Super Bowl. Urodził się w Warszawie, w wieku 6 lat wyemigrował wraz z rodziną do Mississauga, Ontario. Uczęszczał do Father Michael Goetz Secondary School, gdzie został wybrany MVP szkolnej drużyny futbolowej w swoim ostatnim roku. W drużynie uniwersyteckiej Central Michigan Chippewas (NCAA Div. I) przez trzy lata był starterem na pozycji right tackle i odegrał kluczową rolę w wygranym przez CMU meczu o tytuł konferencji Mid-American w 2007 roku.

Jak zaczęła się twoja przygoda z futbolem amerykańskim?

Zaczęła się jak poszedłem do szkoły średniej. Zawsze fascynowałem się futbolem jak byłem dzieckiem. W szkole dostałem szansę aby grać z ludzmi którzy interesują się tym sportem tak jak ja.

Wojt W 2008 roku zostałes wybrany w drugiej rundzie draftu przez drużynę futbolu kanadyjskiego Edmonton Eskimos. Wróciłes jednak na uniwersytet?

Tak, zostałem wybrany rok wcześniej żeby grać w CFL. Zdecydowłem się jednak zostać jeszcze rok na uniwersytecie aby wygrać jeszcze jedem tytuł z moją drużyną i żeby skończyć studia.

W pierwszym sezonie przez dłuższy czas byłes kontuzjowany?

Tu akurat złapał mnie pech w moim pierwszym roku. Po mojej kontuzji chciałem wrócić z wiekszą siłą i lepszą koncentracją nad grą.

W sezonie 2010 zagrałes w siedemnastu meczach, w tym 10 meczów jako starter. Spodziewałes się tego?

W futbolu tak jak w innych sportach trzeba być gotowym na wszystko nawet jak się nie gra. Chciałem być w najlepszej kondycji jak dostałem szansę na występ w meczu.

Jakie masz plany na przyszły sezon?

W tym sezonie chciałbym zacząć tak jak skończyłem ostatni sezon. Planuję zawsze aby grać w następnym meczu lepiej niż w poprzednim, zawsze trenuję aby być lepszym niż w ostatnim tygodniu.

Wiesz już ze w Polsce istnieje liga futbolu amerykańskiego. Co o tym sądzisz?

Wiedziałem że jest liga. Za pomocą internetu jest teraz o wiele łatwiej zapoznać się z rozgrywkami PLFA. To jest fantastyczne odczucie, wiedząc że jest teraz liga futbolu amerykańskiego w Polsce!

Futbol jest fantastyczną grą. Dużo zależy od siły ale jeszcze więcej od rozumu. Akcje przebiegają szybko, dlatego też zawsze trzeba być na odpowiednim miejscu.


Tomasz Paszko