Redakcja Polish News, została zaproszona na konferencję humanistyczną, dotyczącą pochodzenia nazwy „król”. Następnie wszyscy goście tego spotkania, pojechali na Podkarpacie, szukać śladów dawnej monarchii polskiej.
Łacińska nazwa Rex
-Król, to tytuł osoby sprawującej najwyższą władzę w danym państwie. Królem jest koronowany w specjalnym obrzędzie władca, posiadający od tej pory tytuł monarszy. Słowo „król” w języku polskim i innych językach europejskich pochodzi od imienia Karola Wielkiego, potężnego władcy Franków – opowiadała Agnieszka Dylewicz magister filozofii. Z czasem nadanie tytułu królewskiego chrześcijańskiemu władcy, łączono z namaszczeniem go przez papieża lub arcybiskupa. Królewskie insygnia to korona, jabłko i berło. Obecnie królowie państw pełnią zwykle funkcje reprezentacyjne i są jedynie symbolem wieloletnich tradycji państwowych. W niektórych państwach europejskich królowie ograniczają się do funkcji reprezentacyjnych, pomimo iż posiadają liczne prerogatywy, umożliwiające im sprawowanie realnej władzy nad państwem, jak np. dzieje się to w Danii.
Poza starym kontynentem
W krajach pozaeuropejskich, król posiada znacznie większą władzę jak na przykład ma to miejsce w Maroku, Jordanii czy Tajlandii.
W dziejach naszego państwa
-Pierwszym królem w Polsce, był syn Mieszka I Bolesław Chrobry. Był on ukoronowany w 1025 roku, na kilka miesięcy przed swoją śmiercią. W literaturze nie wyklucza się symbolicznego aktu włożenia korony na głowę Bolesława przez cesarza Ottona III w tysięcznym roku, uznając go tym samym za potężnego władcę Polski. Ostatnim koronowanym królem Polski, był car Mikołaj I Pawłowicz z dynastii Romanowów. Należy pamiętać, iż tytułu króla używano też w odniesieniu do niektórych kapłanów tytułując ich rex sacrorum- wtrąca Jan Golański historyk
Po południu, wszyscy uczestnicy konferencji, udali się na spacer w celu poszukiwania śladów królewskich.
Ewa Michałowska – Walkiewicz