Polish News w Bieszczadach

 

Portal Polish News, został zaproszony na wycieczkę na południe Polski, by doszukiwać się tam rąbków naszej historii. Przypomnijmy zatem naszym czytelnikom, dzieje najpiękniejszych gór południa, Bieszczadów.

Rozległe dobra królewskie

Bieszczady należą do pasma Beskidów Wschodnich. Tworzą one część zewnętrznych Karpat Wschodnich. Bieszczady zaliczane są do pasma Beskidów Lesistych, tworzących cudowne miejsca zielone. Zasadnicza ekspansja osadnicza w te urocze góry Polski, przypada na schyłek panowania króla Kazimierza Wielkiego oraz jego żony królowej Jadwigi. W roku 1361, król nadał rozległe dobra rycerskiemu klanowi rycerzy przybyłych z Węgier, Piotrowi i Pawłowi Balom. Oni to założyli kilkadziesiąt miejscowości wzdłuż żyznej doliny Bieszczadzkiej Hoczewki.

W środkowym dorzeczu rzeki San, ziemię bieszczadzką kolonizowali śląscy Kmitowie oraz morawscy Herbertowie. W II połowie XIX stulecia, powstają w okolicach Bieszczadów pierwsze na świecie kopalnie ropy naftowej, przynoszące olbrzymie zyski tej okolicy. Korzyści finansowe południu Polski, przynosi także rozwój linii kolejowych, łączących Węgry z Galicją.

Stary cmentarz w Jablonkach

Losy wojenne

W czasie II wojny światowej, polskie Bieszczady były areną walk między wojskami niemieckimi, oddziałami słowackimi, Armią Czerwoną, a polskim podziemiem niepodległościowym. Nasze oddziały zbrojne tworzone były z Armii Krajowej oraz ludności cywilnej, rekrutowanej po krótkich szkoleniach wojskowych. Podziwiając piękno Bieszczadów, Polish News natknął się na liczne cmentarzyska. Na wielu nagrobkach, trudno jest już dzisiaj odczytać nazwisko osoby poległej.

Kolejny stary cmentarz w Bieszczadach

Ślady neolityczne i wczesnego brązu

Pierwsze ślady osadnictwa w rejonie Bieszczadów, pochodzą z epoki neolitu i związane są z wpływami kulturowymi z Kotliny Panońskiej. Z okresu wczesnego brązu, pochodzą znalezione w okolicach Leska i Olszanicy przedmioty typu groty strzał i bransolety nawiązujące do tradycji kulturowych ludności z południa Karpat. Kultura łużycka w Bieszczadach, zapisała się licznymi zabytkami odnalezionymi w dolinie Sanu. Badania archeologiczne, pozwalają także sądzić, iż w rejonie tym rezydowali irlandzcy Druidzi, posługującymi się naniesinami skalnymi do wielu przeprowadzanych tam rytuałów i obrzędów.

Dziękujemy panu Januszowi Tarasce, za zorganizowanie wycieczki w Bieszczady, na której mógł podziwiać południe naszego kraju amerykański portal P9lish News.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

[email protected]