Polish News w Ogrodzie Japońskim Wrocławia

 

Zwiedzając Ogród Japoński Wrocławia, w Hali Stulecia, Polish News miała okazję zwiedzać wystawę poświęconą wielkiej aktorce dwudziestego stulecia. Wystawa ta nosiła tytuł, „Dzień dobry Marilyn”.

Kim była
Marilyn Monroe, a właściwie Norma Jeane Mortenson, urodziła się 1 czerwca 1926 roku w Los Angeles. Ta do dziś uważana za niezrównaną piękność aktorka i fotomodelka, zmarła dnia 5 sierpnia 1962 roku również w Los Angeles.

Dzieciństwo i młodość
Martin Edward Mortensen, drobny sklepikarz i Gladys Pearl Monroe, mało znana montażystka filmowa, rozeszli się jeszcze przed narodzeniem Normy Jeane. Wychowywana w rodzinach zastępczych i sierocińcu, nigdy nie była kochana przez matkę, która uważała ją za jedynie zrządzenie losu. Babka małej Normy, nawet chciała ją udusić poduszką, aby ulżyć jak sądziła życiu swojej córki. W dniu 19 czerwca 1942 roku, w wieku 16 lat, po raz pierwszy Norma wyszła za mąż za 21-letniego Jamesa Dougherty, pracownika fabryki samolotów. Dnia 13 września 1946 roku, po przeszło czterech latach małżeństwa para ta postanowiła się rozejść.


Kariera
Jako modelka, Norma prezentowała kostiumy kąpielowe. W dniu 29 lipca 1946 roku, została zauważona przez Howarda Hughesa, szefa studia filmowego RKO. Tam obrała sobie pseudonim sceniczny Marilyn Monroe. W latach 1947-1948, Marilyn wystąpiła w kilku filmach, z których żaden nie odniósł większych sukcesów.
Wróciła ona zatem, do zawodu modelki oraz wstąpiła do szkoły aktorskiej. W 1949 pozowała nago do zdjęć, które w 1953 roku ukazały się w pierwszym numerze Playboya. W 1950 roku, Marilyn zagrała małe role w kilku filmach, dwie z nich zauważyli widzowie i producenci. W 1952 roku, była już znana.


Jej słabości
Nadużywała alkoholu, a także i nasennych barbituranów. Regularnie popadała w coraz częstsze i dłuższe depresje, chorowała też na bulimię, co sprawiało coraz większe problemy na planie.

Śmierć gwiazdy
W dniu 5 sierpnia 1962 roku, znaleziono ją martwą w jej domu w Los Angeles. Naga na łóżku gwiazda, trzymała w dłoni słuchawkę telefoniczną. Przyczyną zgonu, według protokołu z sekcji zwłok, było przedawkowanie środków nasennych, choć nadal niewyjaśnione są ostatecznie tajemnicze okoliczności jej śmierci.

Redakcja Polish News, mogła zatem obejrzeć piękne zdjęcia aktorki prezentowane na wystawie, jak też i jej luksusowe auta.

Ewa Michałowska – Walkiewicz