Polonijni żeglarze pobili rekord w Gdyni

W IV Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich im. inż. Tadeusza Wendy, które zakończyły się w niedzielę, 25 czerwca 2023 roku w Gdyni wystartowała rekordowa ilość – 21 załóg z 11 krajów.
Uczestnicy pobili ubiegłoroczny rekord frekwencji polonijnych regat, który wynosił 18 jednostek. W tym roku było ich o trzy więcej. Zanim żeglarze wystartowali w regatach, w gdyńskiej Marinie Yacht Park odbyła się wzruszająca uroczystość otwarcia regat.

Uczestniczyli w niej m.in. Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka patrona regat i budowniczego portu w Gdyni – inż. Tadeusza Wendy, Katarzyna Stanulewicz, prezes zarządu Polski Holding Nieruchomości SA, Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Justyna Błażejewska, prezes Fundacji Archiwum Jana Olszewskiego, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i członek zarządu PKOl Bogusław Witkowski, prezes Stowarzyszenia „Wspólna Polska” Dariusz Bonisławski, komandor Międzynarodowej Federacji Polonijnych Klubów Żeglarskich Andreas Henriksson, Arkadiusz Sobieraj, przedstawiciel komendanta-rektora Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i jednocześnie członek Komisji Rewizyjnej PKOl.
– Bardzo się cieszę, że rozpoczęta kilka lat temu tradycja organizowania polonijnych mistrzostw w żeglarstwie tak wspaniale się rozwija – powiedział podczas otwarcia Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Głos zabrał także prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, jednocześnie członek zarządu PKOl.
– Zrobiło się światowo, bo tak się składa, że wszyscy mamy serce w Polsce, choć nie wszyscy tu mieszkamy – powiedział podczas uroczystości otwarcia. – W przyszłym roku Polski Związek Żeglarski będzie obchodzić jubileusz 100-lecia powstania i z tej okazji imprez będzie bardzo dużo, ale jedną z najważniejszych oprócz mistrzostw polonijnych, będzie konferencja polonijnych klubów żeglarskich w Gdyni.
Chwilę potem kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Wendy złożyli: wnuczka patrona Hanna Wenda-Uszyńska oraz Marzena Oberski z Chicago, Bruno Kamiński z Hanoweru i Aleksander Nieczajew z Kazachstanu.

W dwudniowych regatach, które rozgrywano na Zatoce Gdańskiej rozegrano w sumie siedem wyścigów, cztery w sobotę 24 czerwca i trzy w niedzielę 25 czerwca. Wszyscy rywalizowali na jachtach klasy 2020. To przyjazne i bezpieczne jednostki.

Sportowa rywalizacja pozwoliła wyłonić zwycięzców w dwóch kategoriach. W kategorii z polskim sternikiem 1. miejsce zdobyła załoga z Kazachstanu (sternik Jakub Wiedeheft, załoga: Michaił Sołowienko, Aleksander Nieczajew, Paweł Dylak).
– Wygrana to dla nas historia, ale i doświadczenie – mówią żeglarze z Kazachstanu. – Byliśmy tu na pierwszych mistrzostwach i wtedy byliśmy na 7. miejscu, teraz było lepiej i bardzo się cieszymy, bo to żeby wygrać, to było nasze skryte marzenie – dodają.
Drugie miejsce zajęła załoga z Czech: (sternik Marta Zwara, załoga: Grzegorz Skupień, Tiana Berenka Skupień, Bogdan Borski, Iwan Borski) a trzecie miejsce przypadło również załodze z Czech: (sternik Szymon Janiak, załoga: Janka Borska, Eliza Julia Skupień, Krystyna Borska, Andreas Skupień).

W kategorii bez polskiego sternika wygrała załoga z Niemiec (Eugeniusz Żychski, Fabian Żychski, Lodewijk van Lelyveld, Łukasz Żychski), drugie miejsce zajęła załoga z Austrii (Henryk Zapała, Wiesław Dominik Krawczyk, Jakub Opalski, Andrzej Blacha).
– Żeglowało się super, chociaż były momenty, że słabiej wiało, ale to były te niespodzianki, które trzeba było umieć przeskoczyć. Kiedy jest wolny czas żeglujemy na jeziorach za Hanowerem – mówią zwycięzcy z Niemiec.
Trzecie miejsce wywalczyła załoga ze Szwecji (Jacek Bojanowicz, Tomasz Osiński, Bernardeta Bojanowicz, Henryk Grynfeld). Wręczono również 3 nagrody dodatkowe: nagrodę fair play i jednocześnie nagrodę dla najmłodszego zawodnika regat otrzymał Bruno Kamiński z załogi z Niemiec.
– Zobaczyłem na pomoście ranną mewę, starałem się jej pomóc, więc poszedłem do biura, gdzie zadzwoniliśmy po pomoc. Fajnie, że udało się ją uratować – mówi Bruno Kamiński.
Jego załoga zajęła 6. miejsce, ale Bruno wierzy, że za rok będzie lepiej.
– Pierwszy raz byłem na łódce, to mój absolutne debiut w żeglarstwie, ale bardzo mi się podobało – mówi Wiesław Krawczyk z załogi z Austrii, która zajęła drugie miejsce. – W ogóle Gdynia jest niesamowita. Będę chciał tu wrócić.
Dobrze spisały się załogi z Czech, o starcie których swoim słuchaczom opowiada w eterze Katarzyna Czerna, dziennikarka Czeskiego Radia Ostrawa.
– Wspieram nasze załogi, ale taż relacjonuję te regaty naszym polskojęzycznym słuchaczom – mówi Katarzyna Czerna. – Jak widać na Zaolziu też można kochać żeglarstwo.

W Gdyni wystartowała nawet załoga z RPA.
– Ponad 40 lat temu wyjechaliśmy za chlebem, ale tęsknimy za krajem – mówią Wiesław i Marian, polscy żeglarze z RPA. – Jesteśmy tam, ale jak tylko „Wspólnota Polska” robi takie imprezy to przyjeżdżamy.
Nagrodę dla najstarszego zawodnika regat otrzymał Andrzej Kacała z Danii. W uznaniu zasług za krzewienie idei ruchu olimpijskiego medal 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego z rąk ambasadora Polskiego Komitetu Olimpijskiego Witolda Rybczyńskiego, sekretarza generalnego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Tomasza Różniaka oraz prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego otrzymał rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.


Pełne wyniki
IV Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie im. Tadeusza Wendy w Gdyni to największe tego typu wydarzenie organizowane dla żeglarzy polonijnych. Organizatorami i partnerami tych regat są: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Polski Komitet Olimpijski, Pomorski Związek Żeglarski, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Lotto, WKS Flota Gdynia, Marina Yacht Park, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Polonijna Agencja Informacyjna.
Źródło: dzięki uprzejmości:

Polonijni żeglarze pobili rekord w Gdyni. Wystartowało 21 załóg. (zeglarski.info)