Polskie wielkanocne smaki

Polskie wielkanocne smaki

Uroczyste smakowanie

Wielkanoc, to najważniejsze święto chrześcijańskie. W tym czasie, obchodzimy złożenie przez Chrystusa największej ofiary za nasze grzechy. W Polsce świętując ten niezwykły okres, wszyscy raczą się różnymi smakołykami, z których każdy ma niebagatelne znaczenie.

Na Warmii i Mazurach

W czas Wielkanocy, aby jak najbardziej podziękować Jezusowi za to, czego dokonał On na krzyżu, na Warmii i Mazurach od lat raczono się dobrym no i oczywiście mocnym kolorowym trunkiem. Alkohol jak wiemy rozwesela biesiadników, co następnie ich prowokuje do podjęcia zabawy. Podczas tego wyjątkowego w kalendarzu święta, biesiadnicy spożywali jednocześnie bardzo duże ilości tłustych pokarmów, takich jak tłuste kaszanki, kiszki pasztetowe i kiełbasy. Wierzono bowiem, że kiełbasy tak jak sznur, potrafią wiązać uczucia poszczególnych członków rodziny. Wykonywali jeszcze oni tak zwane tańce wielkanocne, podczas których przytupami cieszyli się z nastania wiosny.

W Lublinie

W tym niezwykłym wielkanocnym okresie, bardzo dużo czasu spędzano na modlitwach. Śpiewano zatem na chwałę Panu oraz kontemplowano nad Jego poniesioną za nas ofiarą. Aby w odpowiedni sposób skupiać się nad modlitwą, jednocześnie raczono się racuchami i słodkimi babami rodzynkowymi, które swym smakiem były dodatkową dla nich inspiracją. W tym wielkanocnym czasie, organizowano także spacery, podczas których delektowano się urokami wiosny sukcesywnie budzącej się do życia. To właśnie wtedy kojarzono budzącą się do życia naturę, ze zmartwychwstaniem Pana Jezusa do wieczności.

W regionie świętokrzyskim

W czasie Wielkiej Nocy, w regionie świętokrzyskim spożywano dużo tłustych kołaczy z nadzieniem śliwkowym, które jak wierzono dodawały każdemu biesiadnikowi sił witalnych, tak bardzo potrzebnych do wiosennych prac na roli. Przy okazji pito także słodkie czerwone wino, które według ich wiary posiada właściwości regeneracyjne.

Wielkanocne stroje

Również stroje, które noszono podczas Wielkanocy musiały być koniecznie wykonane z materiałów kolorowych. Właśnie kolorystyka ubrań w szczególny sposób pobudzała ludzką chęć do wszelkiego rodzaju weselenia się. Szczególnie kolorowo ubierały się młode dziewczyny, budząc tym samym zainteresowanie u płci przeciwnej.

Dobre jadło, kolorowe stroje oraz chęć do zabawy, od lat są wykładnikiem szczególnego radowania się ze Świąt Wielkanocnych.

EWA Michałowska- Walkiewicz

Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe