Z FINANSOWYCH USŁUG POLSKO-SŁOWIAŃSKIEJ FEDERALNEJ UNII KREDYTOWEJ
SKORZYSTA POLONIA I POLONIJNE ORGANIZACJE Z OKOLIC CHICAGO
(Chicago, 25 stycznia 2010 r.) – Mieszkańcy Chicago i okolic, którzy do tej pory mogli korzystać z usług Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (P-SFUK) jedynie przez Internet, już wkrótce będą mogli zakładać konta czy ubiegać się o pożyczki w chicagowskich oddziałach tej największej polonijnej instytucji finansowej. Nowe oddziały, dogodnie zlokali-zowane na polonijnych przedmieściach Chicago w Mt. Pospect i Norridge, zostaną oddane oficjalnie do użytku już 30 stycznia br.
„Służymy Polonii już 34 lata.” – powiedziała pani Agnieszka Poślednik, Dyrektor Wykonawczy P-SFUK ds. Operacyjnych – „Zaczynaliśmy na Greenpoincie, który był i nadal jest centrum polonijnego życia w Nowym Jorku. Od samego początku Nasza Unia postawiła na rozwój i otwierała nowe oddziały we wszystkich większych dzielnicach, gdzie mieszkała liczna Polonia. Po jedenastu latach przekroczyliśmy granicę stanu i rozpoczęliśmy działalność w New Jersey. W 2007 roku nasze bankomaty zaczęły służyć pielgrzymom w Pensylwanii, w Amerykańskiej Częstochowie. Chociaż od 2008 roku nasze usługi przy pomocy Internetu dostępne są we wszystkich stanach, Illinois jest de facto czwartym stanem, w którym bezpośrednio służymy Polonii. Serdecznie zapraszam na uroczystość otwarcia – będzie wiele atrakcji i wspaniałe jedzenie”.
Mimo, że uroczystość otwarcia odbędzie się w oddziale P-SFUK w Mount Prospect, przy 1044 Mt. Prospekt Plaza, P-SFUK otwiera obydwa nowe oddziały jednocześnie – zaproszeni goście będą mogli być świadkami przecięcia wstęgi w oddziale w Norridge (przy 4147 N. Harlem Ave.), dzięki transmisji telewizji wewnętrznej UniaTV. W uroczystości wezmą udział liderzy chicagowskiej Polonii, przedstawiciele świata biznesu i duchowieństwa oraz dyplomaci. Swój udział zapowiedział również pan Michael Fryzel, przedstawiciel władz federalnych nadzorujących działalność amerykańskich unii kredytowych.
Fakt otwarcia nowych oddziałów ma również wymowę symboliczną. Gdy większość banków przeżywa ogromny kryzys i ogranicza swoje działanie, zamykając wiele przedstawicielstw, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa kontynuuje ambitny program rozwoju, który pozwolił jej osiągnąć $1,2 miliarda w aktywach i pozyskać 70 tys. Członków. Dwa oddziały w metropolii chicagowskiej powiększyły jej stan posiadania do 14 oddziałów, z których aż 4 powstały w ostatnich dwóch latach. Unia posiada również Oddział Mobilny, czyli specjalnie wyposażony pojazd, oferujący te same usługi i produkty finansowe, z których skorzystać można w „tradycyjnych” oddziałach P-SFUK.
„Wspólnie z Polonią z Chicago będziemy budowali pomyślną przyszłość dla tutejszej naszej społeczności – jestem pewien, że z takim samym sukcesem, jaki udało nam się odnieść na Wschodnim Wybrzeżu.” – powiedział Przewodniczący Rady Dyrektorów P-SFUK, pan Tomasz Bortnik. – „Chociaż oferujemy wszystkie potrzebne usługi finansowe, starannie dostosowane do potrzeb naszych Członków, jesteśmy przecież unią kredytową, czyli czymś więcej niż bankiem. Głównym celem działalności banku jest wypracowanie zysku dla zazwyczaj wąskiego grona akcjonariuszy. Natomiast każdy Członek Unii jest jednocześnie jej równoprawnym właścicielem, który w bezpośrednich wyborach decyduje o jej władzach, a przez to o jej przyszłości. Wypracowane dochody przeznaczone są głównie na rezerwy zabezpieczające, na dalszy rozwój Unii oraz na pomoc dla okolicznych organizacji polonijnych.”
Z finansowego wsparcia Naszej Unii korzysta rocznie na Wschodnim Wybrzeżu około 115 organizacji polonijnych. W 2009 roku dotacje P-SFUK wyniosły aż $435 tys., a łącznie z budżetem marketingowym, którego część służy wspieraniu polonijnych imprez i nakładami na program stypendialny, suma ta przekracza milion dolarów. Warto wspomnieć, że program stypendialny Naszej Unii to jeden z najbardziej ambitnych programów stypendialnych wśród amerykańskich unii kredytowych. W 2009 roku stypendia P-SFUK otrzymało aż 316 młodych Członków, na rekordową sumę $350 tys. dolarów.
Pracownicy Unii
Stypendium Unii otrzymała również studentka DePaul University z Chicago, pani Dagmara Wiśnicki, która wcześniej otworzyła konto w P-SFUK przez Internet. „Teraz korzystanie z usług Naszej Unii będzie tak łatwe, jak korzystanie z usług każdych innych instytucji finansowej, które działają w Chicago.” – powiedziała pani Dagmara – „Oferta P-SFUK jest przecież bardzo atrakcyjna, a skorzystać z niej będą mogli wszyscy – nie tylko internauci. Wiele osób, w tym wielu studentów, od lat namawiało P-SFUK do rozpoczęcia działalności w Chicago i okolicach. Mam nadzieję, że dzięki obecności Naszej Unii w Chicago Polonia zacznie się bardziej jednoczyć. Jej działalność na pewno wpłynie na uaktywnienie się polonijnych społeczności, tak jak stało się we wszystkich innych miejscach, gdzie Unia ma oddziały. Nasza Unia ma szansę nas, jako grupę etniczną, nie tylko łączyć, ale również zapewnić mocne finansowe podstawy dla dalszego rozwoju.”
P-SFUK (Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa)
Założona w roku 1976 przez grupę polskich imigrantów by pomóc rodakom uzyskać pożyczki na zakup domów, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa obecnie posiada 14 oddziałów w Nowym Jorku, New Jersey i Chicago oraz Centrum Operacyjne w Fairfield, NJ. Unia ma ponad 1,2 miliarda dolarów w aktywach i służy 70 tysiącom Członków na terenie stanów Nowy Jork i New Jersey. P-SFUK, która jest największą etniczną unią kredytową w USA, obecnie obsługuje też bankomaty na terenie Narodowego Sanktuarium w Doylestown, w Pensylwanii (w „Amerykańskiej Częstochowie”). Członkowie Unii mogą korzystać z Internetowego Oddziału P-SFUK na stronie www.NaszaUnia.com, oraz z usług Mobilnego Oddziału, czyli specjalnie wyposażonego pojazdu, który spełnia wszystkie funkcje tradycyjnego oddziału.