Przekazując Chrobremu gwóźdź z krzyża Chrystusa w kopii włóczni św. Maurycego Otton III nadał jej moc, która miała mu zapewnić nieustający tryumf.
Ponad tysiącletnia włócznia św.Maurycego … w obiegu!
Podczas spotkań zagranicznych delegacji w dniach 28 – 29 kwietnia br. w Warszawie z okazji X Szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent RP, A.Duda ma okazać gościom jeden z wyjątkowych artefaktów, włócznię Świętego Maurycego z X wieku. Od XI wieku ten artefakt przechowywany jest w Krakowie, na terenie Zamku Królewskiego na Wawelu.
Dla uświetnienia Szczytu Inicjatywy Trójmorza artefakt został umieszczony na Zamku Królewskim w Warszawie i będzie udostępniony licznym delegacjom.
Cesarz niemiecki Otton III podarował ten symbol boskiej legitymizacji władzy piastowskiemu księciu Bolesławowi, synowi Mieszka I. To wydarzenie miało miejsce jeszcze przed koronacją tego księcia, a od 1025 roku Króla Bolesława I Chrobrego.
Kopie włóczni otrzymał król Węgier Stefan I oraz hrabia Alzacji, Gerhard.
pl.wikipedia.org
Od XI wieku włócznia ta przechowywana była w Krakowie przy głównym ołtarzu Katedry Wawelskiej, a następnie w skarbcu katedralnym. Oryginał tej broni jest przez specjalistów uznawany za relikwię, bo w grocie włóczni znajduje się gwóźdź z krzyża Pana Jezusa.
Wyjątkowy zabytek został udostępniony prezydentowi RP A. Dudzie przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, dlatego aktualnie znajduje się w Warszawie. Wartość włóczni św.Maurycego oszacowano na 60 milionów złotych.
Źródło: Wprost
P.S.
Z przekazów religijnych wynika, że wyjątkowy dar szczęścia nie ominie osoby, która pro bono sprzyja Św. Maurycemu, promując Jego idee chrześcijaństwa. Jemu, męczennikowi, który jest dla nas wzorem męstwa, niewzruszonej wiary, lojalności zawdzięczamy rozwój chrześcijaństwa. Św. Maurycy, męczennik pochodzący z Egiptu, a więc z Afryki przyczynił się do rozprzestrzeniania (upowszechnienia) wiary chrześcijańskiej poza granice Imperium Rzymu.
OPR. BMZ