Powstanie Warszawskie- Wykład dr Miry Modelskiej-Creech w MPA

 

Wykład dr Miry Modelskiej-Creech, zatytułowany: Powstanie Warszawskie, na tle polityki międzynarodowej okresu II wojny światowej we wspomnieniach wybitnych polskich polityków i wojskowych odbędzie się w środę, 10 września 2014 w godzinach 18:00 do 20:00 w Sali Głównej im. Sabiny F. Logisz Muzeum Polskiego w Ameryce pod adresem 984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL. 60642. Wstęp – 5 $ na cele konserwacji pamiątek historycznych MPA.

Na zakończenie spotkania prelegentka podzieli się wspomnieniami rozmów z prof. Janem Karskim i prof. Witoldem Kieżunem.

Jan Karski był jednym z wybitnych polskich cichociemnych, emisariuszy Rządu Londyńskiego. Szczególnym osiągnięciem Jana Karskiego była walka o nagłośnienie sprawy eksterminacji Polaków, z uczuleniem na sytuację Żydów w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Polsce. Profesor Karski i prelegentka wykładali w różnych okresach na Uniwersytecie Georgetown.

Prelegentka jest również wychowanką profesora Witolda Kieżuna z Polskiej Akademii Nauk, uczestnika Powstania Warszawskiego, który za swój udział w Powstaniu otrzymał od gen. Bora-Komorowskiego oder Virtuti Militari. Profesor jest wybitnym polskim naukowcem; ekonomistą i prakseologiem.

Dr Mira Modelska-Creech, urodzona w Warszawie, ukończyła Uniwersytet Warszawski, a następnie obroniła doktorat na Polskiej Akademii Nauk. W USA zamieszkała po zawarciu związku małżeńskiego z Marionem Creech’em, obywatelem USA. Wśród wielu obowiązków zawodowych, takich jak wykłady na Georgetown University przez 19 lat oraz na Uniwersytecie Warszawskim,była profesorem wizytującym na W.S.K i M. i tłumaczem kabinowym, pracowała dla Departamentu Stanu, Białego Domu, Pentagonu, NASA, Biblioteki Kongresu i wielu innych instytucji.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

http://www.polishmuseumofamerica.org/