Prezentacja ziemi Kaszubskiej

Gmina Gniewino, czyli inaczej mówiąc Kraina Legendarnych Stolemów, gościła w tym tygodniu w skarżyskim MCK. Stolemy, to legendarne olbrzymy, które przed wiekami zamieszkiwały tereny Kaszub. Pozostałością po ich obecności, są do dziś istniejące liczne wielkie głazy, które stolemowie porozrzucali podczas walk lub zawodów siłowych. Takie „stolemowe” kamienie, znajdują się m.in. w Tychowie, Grabówku lub też w Świecinie.

 


Trochę historii
Stolemowie odznaczali się, nadzwyczajnym wzrostem i siłą. Ale jak mówią nam różne legendy, byli oni także okrutni i prześladowali ludzi. Lubili się popisywać swoją siłą wobec siebie i ludzi. Miewali oni też swoje rodziny, były więc też wśród nich stolemki i stolemiątka. Przypisuje się im uformowanie obecnego krajobrazu Kaszub. Tworzyli wzgórza i mierzeje na jeziorach.


Nadzwyczajni ludzie
Według jednego z podań, za swoją niegodziwość zostali oni ukarani przez bogów i zamienieni w kamienne kręgi. Z kolei w zbiorze legend kaszubskich zatytułowanych „Dobro zwycięża” Stolemowie, przedstawieni są jako dobre istoty, pomagający ludziom.
Spotkaniu towarzyszyła audiowizualna prezentująca gminy Gniewino i Skarżyska- Kamiennej.

Ewa Michałowska – Walkiewicz