Prezydent Komorowski rozpoczął wizytę w USA

W czasie trzydniowej wizyty Komorowski wygłosi przemówienie na 67. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, spotka się m.in. z prezydentami Gruzji i Afganistanu, a także z przedstawicielami Polonii.

Wizy wciąż ważnym tematem

Doradca prezydenta ds. międzynarodowych prof. Roman Kuźniar zapowiedział w Polskim Radiu, że Komorowski na pewno poruszy kwestię wiz. „To nie my zabiegamy o zniesienie wiz. Uważamy, że piłeczka leży po stronie amerykańskiej. My możemy taktownie przypominać o tej kwestii prezydentowi Obamie” – powiedział w poniedziałek Kuźniar.

Jego zdaniem, wizy już dawno powinny były zostać zniesione. „Kryteria tej procedury są nie do przyjęcia. Amerykanie powinni zrozumieć, że jeżeli jesteśmy jednymi z najbliższych sojuszników Ameryki, który musi się ubiegać o wizy, to nie może być to z naszej strony traktowane normalnie” – uważa doradca prezydenta.

Spotkania w West Point

We wtorek Bronisław Komorowski odwiedzi akademię wojskową West Point, gdzie będzie rozmawiał z rektorem tej uczelni, złoży kwiaty przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki i zje lunch z kadetami.

Tego samego dnia zaplanowano jeszcze serię spotkań dwustronnych, a wieczorem w konsulacie w Nowym Jorku – wręczenie odznaczenia nowojorskiemu kardynałowi Timothy’emu Dolanowi.

Wręczenie odznaczeń

Wydawany w USA Nowy Dziennik podał w poniedziałek, że poza kardynałem Dolanem, który – za wybitne zasługi w działalności na rzecz Polonii amerykańskiej – ma być uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej, następnego dnia odznaczenia ma dostać kilkanaście kolejnych osób.

Jest wśród nich członkini Izby Reprezentantów Kongresu USA Marcy Kaptur, która ma otrzymać Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej za wybitne osiągnięcia w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy i działalność na rzecz upowszechniania wiedzy o zbrodni katyńskiej; Betsey Blakeslee za upowszechnianie wiedzy historycznej o Polsce oraz działalność na rzecz zbliżenia między narodami polskim i amerykańskim ma odebrać Złoty Krzyż Zasługi; Bill Johnson, tłumacz literatury polskiej i wykładowca komparatystyki z Indiana University – Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej, a żona Jana Kiepury Martha Eggerth – Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej.

Ponadto, informuje Nowy Dziennik, w polskim konsulacie na Manhattanie – po raz pierwszy podczas zagranicznej wizyty prezydenta – odbędzie się uroczystość wręczenia aktu nadania polskiego obywatelstwa mieszkance Connecticut Tatianie Sendzimir.

Wystąpienie na sesji ONZ

W środę przed południem czasu lokalnego polski prezydent wystąpi na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Ponadto para prezydencka spotka się z przedstawicielami środowisk polonijnych i Amerykanami zasłużonymi dla Polski i Polonii.

Spotkania z Polonią i przedsiębiorcami

W czwartek Komorowski ma rozmawiać z przedstawicielami młodej Polonii, którzy pracują i studiują w Stanach Zjednoczonych. Spotka się również z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem Szpulą, przedstawicielami polsko-amerykańskich izb handlowych i polskich firm aktywnych na rynku amerykańskim.

W czwartek wieczorem prezydent wraz z delegacją uda się w drogę powrotną do Warszawy. (bba)

 

Żródło:

http://www.euractiv.pl/