Prezydent RP Andrzej Duda w Chicago Tribune przypomina dzieje męczeństwa narodów poczas II wojny światowej

Rodzina Ulmów. Źródło: IPN

Godność i świętość w „The Chicago Tribune” o rodzinie Ulmów – „Opowiadamy Polskę światu”

Podczas II wojny światowej niemieccy okupanci grozili śmiercią osobom, które ukrywały Żydów. Niemcy wiedzieli, że Polacy będą się sprzeciwiać Zagładzie, pisze prezydent RP Andrzej Duda o historii rodziny Ulmów w specjalnym dodatku do wydawanej w blisko milionowym nakładzie weekendowej edycji dziennika “Chicago Tribune”. Prezydent podkreślił, że historia Ulmów powinna być znana na całym świecie.

 Jak pisze dalej, niemiecka okupacja podczas II wojny światowej oraz zagłada Żydów miała w Polsce wyjątkowo brutalny charakter ze względu na historyczne znaczenie Polski jako państwa tolerancyjnego, będącego od wieków miejscem schronienia dla Żydów. Jak podkreślił, sama nazwa dzisiejszego muzeum, “Polin” oznaczała “tutaj odpoczniesz”, zaś Warszawa była drugim największym skupiskiem Żydów na całym świecie.

Niemieckie władze okupacyjne spodziewały się więc oporu wobec swoich zbrodniczych działań. Stąd też zagroziły śmiercią każdemu, kto na naszych ziemiach choćby tylko próbował udzielić jakiejkolwiek pomocy ukrywającemu się Żydowi. Jednak mimo tak surowej sankcji tysiące polskich Żydów otrzymało wsparcie i ocaliło życie. Pomagano im w ucieczce z getta, udostępniano ukryte miejsca pobytu, dostarczano żywność, pieniądze, fałszywe dokumenty, aby mogli przeżyć” napisał prezydent. W konsekwencji los zamordowanej przez Niemców rodziny Ulmów, którzy ukrywali Żydów, podzieliło wielu innych Polaków.

Polacy w liczbie ponad siedmiu tysięcy stanowią największą grupę  Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Prezydent wyraził dumę, że w dniu 10 września 2023 r. zamordowana przez Niemców w marcu 1944 r cała rodzina Ulmów, małżeństwo Wiktorii i Józefa wraz z siedmiorgiem swoich dzieci – zostanie beatyfikowana.

“Znaczenie tego wydarzenia wykracza poza wymiar religijny. Będzie to również hołd dla bohaterów uosabiających najwyższe ideały człowieczeństwa. Historia ich męczeństwa – wstrząsająca, a zarazem budująca jako niezwykłe świadectwo miłości bliźniego, powinna być znana na całym świecie. Niech przemienia ludzkie serca, niech będzie wzorem otwartości i solidarności wobec drugiego człowieka”.

https://wszystkoconajwazniejsze.pl
Tekst prezydenta ukazał się w dodatku “Godność i świętość” do weekendowego wydania gazety “Chicago Tribune” w ramach projektu “Opowiadamy Polskę światu”, realizowanego przez zespół Instytutu Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii “Wszystko co Najważniejsze” we współpracy z Polską Fundacją Narodową, Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Polską Agencją Prasową. Obok artykułu Dudy ukazały się tam też teksty ministra kultury Piotra Glińskiego na temat pamięci o II wojnie światowej oraz historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego na temat zasadności polskich zabiegów o uzyskanie reparacji wojennych.

Cieszymy się z partnerstwa z jednym z najstarszych tytułów prasowych w USA, świętującym niedawno 175 rocznicę założenia. „The Chicago Tribune” to tytuł o olbrzymiej renomie, z 28 zdobytymi przez jej dziennikarzy Nagrodami Pulitzera, z aferą Watergate, z dziennikarstwem najwyższych lotów, słynącym z uczciwości i wiarygodności. Od dłuższego czasu współpracujemy, wymieniamy teksty pomiędzy redakcjami. Ważne dla nas jest też to, że dziennik wychodzi w mieście o tak silnej reprezentacji Polonii. Zapraszam więc wszystkich mieszkańców chicagowskiej Polonii do punktów w Chicago po teksty z polskiego “Wszystko co Najważniejsze”, opowiadajmy Polskę światu razem”, apeluje prezydent.

Tekst przekazał PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów.

Źródło: (PAP)

Rodzina Ulmów z Markowej (ipn.gov.pl)