Prezydent z roboczą wizytą w Estonii

Estonia

Estonia Prezydent Polski wraz z małżonką przebywa w Estonii z dwudniową wizytą roboczą.
Na konferencji prasowej prezydenci byli pytani o decyzję NATO o przejęciu dowództwa operacji w Libii. – Podjęcie decyzji przez Sojusz Północnoatlantycki o dowodzeniu operacją w Libii oznacza również współodpowiedzialność w wymiarze politycznym wszystkich krajów członkowskich, w tym i naszego. Nie musi jednak oznaczać bezpośredniego zaangażowania w operację o charakterze militarnym – powiedział prezydent Komorowski.

Jak podkreślił, zaangażowanie polskich sił zbrojnych, m.in. w bardzo dużą operację w Afganistanie, skłania Polskę do skoncentrowania się na pomocy humanitarnej dla Libii. Polski prezydent przypomniał także, że nie tak dawno podpisał decyzję w sprawie wysłania polskiego okrętu wojennego w rejon Morza Śródziemnego z zadaniami wynikającymi m.in. z planów NATO.

Prezydent Estonii wyraził natomiast przekonanie, że operacja w Libii “za chwilę się skończy”. – Polska i Estonia dobrze wiedzą, że pokonać dyktaturę może być prosto, ale znacznie trudniej na tym miejscu jest wybudować demokrację – zaznaczył Ilves.

Bronisław Komorowski pytany był ponadto o perspektywę polskiego programu energii jądrowej, szczególnie w kontekście trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii.

– W naszym regionie 25 lat temu zdarzyła się katastrofa w Czarnobylu. Bez żadnego trzęsienia ziemi i tsunami, ale był to efekt złej technologii i błędów ludzkich – zwrócił uwagę prezydent Komorowski. Dlatego – jak przekonywał – Polska będzie przede wszystkim analizowała doświadczenia Czarnobyla. – Jeśli nasz kraj się zdecyduje na budowę elektrowni jądrowej, będzie to inna technologia, dająca o wiele większe gwarancje i poczucie bezpieczeństwa – dodał.

Jak ocenił, ważne jest pytanie, czy Polska wybuduje elektrownie jądrowe, ale także czy elektrownie planowane przez inne kraje w pobliżu polskich granic będą dostatecznie bezpieczne.

Estoński prezydent zaznaczył, że spotkanie jest szczególnie ważne także ze względu na fakt, że w drugiej połowie roku Polska przejmie przewodnictwo w Radzie UE. – W Europie jest jedno wielkie państwo, które znakomicie nas rozumie. Rozumie, kiedy mówimy o demokracji, kiedy martwimy się sprawami bezpieczeństwa i jest gotowe nas wspierać w NATO, kiedy walczymy o plany obronne – powiedział prezydent Ilves.

Bronisław Komorowski zwrócił z kolei uwagę, że Polska i Estonia mają wspólny pogląd, iż kraje Europy Środkowo-Wschodniej, które niedawno uzyskały niepodległość, szczególnie dbają o misję prodemokratyczną UE w stosunku do sąsiedztwa Unii, zarówno na południu jak i na wschodzie.

– Odnotowuję także wspólnotę poglądów, jeśli chodzi o aktualność jednego z polskich priorytetów, jakim jest inwestowanie w rozwój europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony – dodał prezydent Polski.

Toomas Ilves podkreślił, że rozmowa dotyczyła także perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 i strefy euro, do której Estonia przystąpiła z początkiem 2011 roku.

– Naszym krajom zależy na tym, aby ta strefa (euro) zmieniała się w strefę przyspieszonego rozwoju, ale nie kosztem spójności mechanizmu zarządzania UE jako całością – powiedział natomiast Bronisław Komorowski. (PAP)

prezydent.pl