Przygotowania do musicalu „Okruchy życia”

spektakl

 

Spektakl dla dzieci i młodzieży odgrywany będzie przede wszystkim w Trójmieście, ale także w kilku największych miastach Polski. Projekt przygotowany jest z rozmachem: wspierają go liczne szkoły i fundacje, a prezydenci miast: Sopotu i Gdyni objęli go honorowym patronatem. 

 

spektakl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedstawienie muzyczne „Okruchy życia” to opowieść o losach nastolatków pewnego małego miasteczka opanowanego przez uliczny gang. Jego szefem jest przerażający i niebezpieczny człowiek zwany „Żyleta”, który podporządkował sobie wszystkich mieszkańców. Niestety, przyciąga do siebie także liczne dzieci, które w ten sposób uciekają od codziennych problemów, nudy a czasami i biedy. Sytuacja marazmu i bezsilności zmieni się, kiedy do lokalnej szkoły zawita nowy nauczyciel, Tomek. Chłopak wypowie wojnę rządzącym tam zasadom i stanie tym samym na drodze nieobliczalnemu szefowi gangu.
okruchy

„Okruchy życia” to przepiękna opowieść o przyjaźni i zaufaniu, okraszona dużą dawką dobrej muzyki. Nie bez znaczenia jest pedagogiczne przesłanie ukryte w treści. Jak podkreślają autorzy musicalu, chcieli przede wszystkim wykorzystać założenia stawiane przez Janusza Korczaka, legendarnego wychowawcę „trudnych” i osamotnionych dzieci. „Może po spektaklu inaczej spojrzymy na problemy młodego pokolenia i zastanowimy się, czy dzieciak, który krzyczy, szaleje i jest „denerwujący”, może zobaczyć również anioła, którego w naszym spektaklu potrafią zobaczyć tylko grzeczne dzieci” – przekonują twórcy.

teatr

 Musical „Okruchy życia” jest zatem skierowany nie tylko do dzieci i młodzieży, ale również do ich rodziców, którzy w niełatwym, dzisiejszym świecie, ocierają się o różne niebezpieczeństwa wychowawcze. „Dzisiejsza młodzież pozostawiona jest samej sobie, jej problemy często rozwiązuje w pierwszej kolejności Internet. Myślę, że należy poprzez zaangażowanie społeczne właśnie w takie projekty, pomagać młodzieży i sobie samym. Powinno nam wszystkim na tym zależeć” – twierdzi Jerzy Borowczak, gdański działacz społeczny, wspierający projekt. 

Pomysł  na spektakl, realizowany obecnie z dużym rozmachem, powstał w głowie muzyka, reżysera i scenarzysty Karola Świtajskiego, który od wielu lat zaangażowany jest w projekty muzyczno – teatralne z udziałem dzieci i młodzieży. Karol Świtajski to multi-instrumentalista, kompozytor i autor tekstów.

 

Borowczak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W roku 2006 jego piosenka „Tak to jest” brała udział w preselekcjach do konkursu Eurowizja i uzyskała wysokie noty wśród uznanych krytyków muzycznych. Zrealizowanych projektów ma na koncie wiele. Najistotniejsze jednak jest to, że należy do wąskiego grona twórców – pedagogów, którzy poprzez sztukę, muzykę i teatr, pragną wychowywać młodzież. Karol Świtajski zaangażował do współpracy wielu pedagogów, psychologów i nauczycieli, którzy na codzień pracują z dziećmi. W pracy nad „Okruchami życia” wspiera go całe grono profesjonalistów: muzyków, aktorów, tancerzy i scenografów.

Strona musicalu: www.okruchyzycia.eu .

Monika Lewińska i Bogdan Węgrzynek