Przygotowania do Świątecznej Biesiady-III

Baby zaprawia­no szafranem, a miewały kształt zawoju tureckiego,wypiekane w formach glinianych lub miedzianych albo w rondlach i formach papierowych.

 

Co do gatunku ciasta, to znane były powszechnie: baby parzone, petynciowe, migdało­we, z razowego chleba i trójkolorowe (z ciasta bia­łego, różowego i ciemnego).

Maria Iwaszkiewiczowa w tomiku wspomnień zatytułowanym „Z moim ojcem o jedzeniu” stwierdza, że pieczenie bab było śmiertelnie po­ważną imprezą. Kiedy baby rosły, gospodynie og­łaszały w domu stan wyjątkowy.

Zamiast miłej ser­cu demokracji wprowadzały mroźny system zaka­zów i nakazów. Nic wolno było podnosić głosu, trzaskać dzwiami, robić przeciągów. A wszystko to po to, by baby nie „siadły”. Jeżeli nie daj Bóg siadły, nie udały się — w bliższej i dalszej rodzinie mierzyło się czas od tego epokowego wydarzenia.

 Babka tarta

40 dag mąki 6 dag drożdży 8 jajek skórka cytrynowa

Drożdże rozetrzeć z łyżką cukru, dodać szklankę letniego mleka i 20 dag mąki. Odstawić do wyrośnięcia. Masło o temperaturze pokojowej utrzeć na śmietanę, dodać cu­kier, następnie nie przerywając ucierania dodawać po jednym żółtku i otartą skórkę z jednej cytryny. Na ko­niec wlać zaczyn drożdżowy (który podwoił swoją obję­tość). Dodać drugą połowę mąki i pianę z białek ubitą na sztywno. Formę posmarować masłem, przełożyć ciasto (do połowy wysokości formy), odstawić do wyrośnięcia, po czym piec w temperaturze i80-200°C. Babkę wyjmo­wać z formy dopiero po ostudzeniu. Przed podaniem babkę posypać cukrem pudrem lub polukrować (co przedłuża świeżość ciasta przez zatrzymanie wilgoci).

 Babka z ciasta parzonego

40 dag mąki 1/4 1 mleka

10 dag drożdży       25 dag masła

1 szklanka żółtek (około 6-8 szt.) 10 dag cukru

sól, wanilia, skórka cytryny

Wrzącym mlekiem zaparzyć 20 dag mąki, dobrze roze­trzeć, przestudzić, dodać drożdże rozpuszczone w mle­ku, roztopione i przestudzone masło, odrobinę soli wani­lii i skórkę otartą z cytryny. Żółtka utrzeć z cukrem, wlać do ciasta i rękoma dobrze wyrobić, odstawić do wyrośnięcia. Formę wysmarować masłem, wysypać tartą bułką, napełnić ciastem do połowy wysokości, odstawić do wyrośnięcia.

Piec w temperaturze 180-200°C. Babkę wyjmować z formy dopiero po przestudzeniu. Przed po­daniem ciasto posypać cukrem pudrem lub polukrować.

 Babka na maśle

40 dag mąki 6-8 łyżek mleka

5 dag drożdży         7 jajek

10 dag cukru 1 szklanka stopionego masła

Drożdże rozpuścić w mleku, dodać kilka łyżek mąki i odstawić do wyrośnięcia. Jajka ubić z cukrem do białoś­ci. Mąkę przesiać, dodać rozczyn drożdżowy, jajka, ewentualnie dolać mleka. Wyrobić drewnianą łyżką cia­sto o dość luźniej konsystencji. Następnie wlać szklankę roztopionego, ochłodzonego i przecedzonego masła, wy­bijać łyżką przez chwilę aż masło połączy się z ciastem, odstawić do wyrośnięcia.

Formę wysmarować masłem, wypełnić ciastem do połowy wysokości, odstawić na chwilę do wyrośnięcia i upiec w piekarniku o temperatu­rze 180-200°C. Babkę wyjmować z formy po ostudzeniu. Przed podaniem babkę obsypać cukrem pudrem lub po­lukrować (co przedłuża świeżość ciasta przez zatrzyma­nie wilgoci).

 Babka nieczerstwiejąca

50 dag mąki 7 żółtek

5 dag drożdży         4 jajka

1 szklanka mleka     10 dag cukru

3/4 szklanki roztopionego masła

Drożdże rozetrzeć z łyżką cukru, wlać szklankę mleka, wsypać tyle mąki, aby ciasto było rzadkie, przykryć ściereczką i odstawić do ciepła. Gdy ciasto wyrośnie, dodać żółtka i jajka z cukrem ubite na parze, odrobinę soli. Wyrabiać rękoma aż będzie odstawało od ścianek miski, dodać ochłodzone roztopione masło. Nadal wyrabiać do zupełnego wchłonięcia całego masła. Ciasto musi Być „wolniejsze” od tradycyjnego drożdżowego. Pozostawić do wyrośnięcia przez 1 godzinę. W czasie tej godziny ciasto dwa razy przemieszać. Formę wysmarować mas­łem i posypać tartą bułką, napełnić ciastem do połowy wysokości. Wstawić na 10 minut do lekko podgrza nego piecyka przy otwartych drzwiczkach. Piec w piekarniku o temperaturze 170-180°C (nagrzewając piekarnik ciasto wyjąć i postawić w pobliżu piekarnika). Zaraz po prze­studzeniu ciasto wyjąć z formy i polukrować.

 BABKA CYTRYNOWA

Ciasto: półtorej szklanki mqki, 18 dag masła, 3 jaja, 2 łyżki skórki otartej z cy­tryny, szklanka cukru, 10 dag obranych i zmielonych migdałów, łyżeczka prosz­ku do pieczenia, szczypta soli, dwie łyż­ki paseczków skórki cytrynowej do de­koracji. Lukier: pół szklanki cukru pudru, 3 łyżki soku z cytryny

Jaja ubić z cukrem na parze na puszystą masę. Mąkę przesiać, dodać posiekane masło, skórkę z cytryny, proszek do pie­czenia, sól. Ucierać, dodając stopniowo masę jajeczną. Formę z kominkiem wy­smarować masłem i wysypać mąką. Wlać ciasto, posypać migdałami, wstawić do pie­karnika nagrzanego do 180°C. Piec przez godzinę. Cukier puder utrzeć z sokiem z cytryny i polać jeszcze gorącą babkę. Po­sypać paseczkami skórki cytrynowej.

 

MAZUREK POMARAŃCZOWY

Ciasto: półtorej szklanki mqki, pół łyżeczki proszku do pieczenia, pół szklanki cukru, jajo, pół kostki masła roślinnego (125 g), szczypta soli. Masa: 2 duże pomarańcze, cytryna, półtorej szklanki cukru

 Ciasto zagnieść, dobrze wyrobić, zawinąć w folię aluminiową i wiożyć do lodówki na 2-3 godz. Blachę wysmarować tłuszczem i uformować na niej placek grubości około pól centymetra. Ciasto upiec w temperaturze 200°C.

 Przygotować masę pomarańczową. Pomarańcze i cytrynę dokład­nie wyszorować szczoteczką i pokroić (ze skórką) na cienkie plastry. Zalać plastry przegotowaną zimną wodą, tak aby były zakryte, i od­stawić na 12 godz. Następnie przelać je do garnka i gotować ok. 1 godz. Wsypać do masy cukier i gotować – mieszając – na małym ogniu tak długo, aż masa stanie się klarowna. Kiedy wystygnie, po­smarować nią ciasto.

 Część II

https://www.polishnews.com/witaholidays/wielkanoceaster/4576-przygotowania-do-%C5%9Bwi%C4%85tecznej-biesiady