Ratko Mladić zatrzymany

Serbia

 

Generała czeka teraz proces przed międzynarodowym trybunałem w Hadze.

 

Serbia – W imieniu Republiki Serbskiej informuję o aresztowaniu Ratko Mladicia dziś rano.

Proces ekstradycji jest w trakcie – powiedział Tadić na konferencji prasowej.  Serbski prezydent zapewnił też, że jego kraj aresztuje także ostatniego podejrzanego o zbrodnie wojenne, który pozostaje na wolności, przywódcę Serbów chorwackich Gorana Hadżicia.

Według belgradzkiej stacji Radio B92 Mladić mieszkał w Lazarevie niedaleko Zrenjanina pod nazwiskiem Milorad Komadić. Gdy go zatrzymano, współpracował z aresztującymi go funkcjonariuszami.

Nie był przebrany, nie zapuścił brody, choć bardzo się zestarzał.  W aresztowaniu uczestniczyła służba ds. ujawniania zbrodni wojennych Agencji Bezpieczeństwa i Informacji (BIA), następczyni służby bezpieczeństwa SDB, w asyście policji.

Rodzina Ratko Mladicia była w szoku, gdy dowiedziała sie o jego aresztowaniu – ujawnił jej adwokat Milosz Szaljić, cytowany przez B92. Syn i żona Mladicia rok temu złożyli w sądzie wniosek o uznanie Mladicia za zmarłego. W uzasadnieniu napisali, że nie mieli od niego znaku życia od siedmiu lat.

Mladić poszukiwany jest przez międzynarodowy trybunał ds. zbrodni w byłej Jugosławii za ludobójstwo podczas wojny w Bośni (1992-1995). Jego schwytanie jest głównym warunkiem wszczęcia rozmów akcesyjnych UE z Belgradem.

Mladić nie może zeznawać

Ratko Mladić został w czwartek doprowadzony na przesłuchanie przed sądem specjalnym ds. zbrodni wojennych w Belgradzie. Przesłuchanie jednak przerwano, bo Mladić nie był w stanie zeznawać.

Byłemu dowódcy sił Serbów bośniackich sędzia śledczy miał przedstawić akt oskarżenia w związku z jego rolą w wojnie w Bośni i Hercegowinie.

Serbska telewizja państwowa RTS pokazała migawki, jak policja doprowadza aresztowanego na przesłuchanie. W 15-sekundowej relacji 69-letni Mladić, ubrany w czapkę i kurtkę-wiatrówkę, poruszał się powoli, lekko utykając. Na filmie widać było również adwokata Mladicia, Milosza Szaljicia, jak otwiera drzwi swemu klientowi.

Przesłuchanie Ratko zostało przerwane, ponieważ oskarżony nie był w stanie zeznawać – poinformował jego adwokat. Lekarze ocenią w piątek, czy Mladić będzie mógł stawić się w sądzie.

 

Źródło: Newsweek.pl ; PAP ; Yahoo! Polska

Zdjęcie: Drago Vejnovic/EPA