Regaty Pucharu Świata JKW Match Race Grade3

Polish Match Tour

Bezdyskusyjnym zwycięzcą została załoga Polish Match Tour Nautiner Racing w składzie Marek Stańczyk, Maciek Kołosiński i Dominik Niśkiewicz wygrywając swoje wszystkie 11 wyścigów.

O drugie miejsce zażarty bój stoczyły aż 4 załogi, a najlepszym okazała się hiszpańska załoga Daniela Meastre. Kolejne miejsca zajęli Karol Górski (Curver Sailing Team) i Patryk Zbroja (SLAM). Stawiani w roli faworytów przed regatami Rafał Sawicki (brązowy medalista Mistrzostw Polski) i Piotr Przybylski (uczestnik regat o Puchar Ameryki i członek załogi Mistrzów Swiata Karola Jabłońskiego) zajęli kolejno 5 i 6 miejsce.

Tak swój start ocenili czołowi zawodnicy:

Marek Stańczyk: „Cieszymy się z wygranej, to dla nas bardzo ważne 1200 pkt do rankingu Pucharu Świata, które z dużą dozą pewności dadzą nam kwalifikacje do Mistrzostw Europy a być może nawet do Nations Cup. Bardzo ciekawe regaty z uwagi na doskonałe warunki pogodowe i dobrą pracę międzynarodowych sędziów. Załoga pracowała wyśmienicie i mimo, że może to wyglądać że wygrywamy niektóre wyścigi z łatwościa to jednak jest to dla nas doskonały trening i szlifowanie komunikacji. Cieszymy się że Polish Match Tour tak się rozwija że na każdych regatach jest komplet 12 załóg, a poziom sportowy podnosi się bardzo wyraźnie. Do zobaczenia za 2 tygodnie w Szczecinie”

Karol Górski: „Przede wszystkim jesteśmy zadowoleni z 3 miejsca, regaty grade 3 to dla nas duży prestiż. Zajęliśmy wysokie miejsce co potwierdza naszą wysoką formę w tym sezonie. Wciąż duzo się uczymy ale cieszymy się że przeciwnicy muszą się już z nami liczyć. Załujemy że nie udało się rozegrać półfinałów i finałów, szkoda bo to w match racingu zawsze jest najbardziej emocjonujące. Ale taka była decyzja sędziów zresztą w pełni zrozumiała. Organizacja regat bardzo dobra w tym również bardzo fajna ta część na brzegu. Kolejne regaty dla nas to grade 3 w Szczecinie i liczymy również na dobry wynik bo akwen bardzo trudny ze zmiennymi wiatrami a my lubimy takie warunki.”

Patryk Zbroja: „4 miejsce które zajęliśmy to super wynik w tej stawce, myśle że przed regatami przyjęlibyśmy je w ciemno J. W miarę regat apetyt rósł ale niestety ten potrójny remis na miejscach 2-4 został rozstrzygnięty nie na naszą korzyść. Zebraliśmy dużo doświadczenia, jesteśmy świadomi swoich błędów i wiemy nad czym musimy pracować. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tych regatach. Kolejne to Szczecin gdzie będziemy gospodarzami, a to dodatkowo motywuje.”

Klasyfikacja końcowa regat:

1. STAŃCZYK Marek POL – 11 pkt
2. MAESTRE Daniel ESP – 7 pkt
3. GÓRSKI Karol POL – 7 pkt
4. ZBROJA Patryk POL – 7 pkt
5. SAWICKI Rafał POL – 6 pkt
6. PRZYBYLSKI Piotr POL – 6 pkt
7. ZAJĄCZKOWSKI Tobiasz POL – 6 pkt
8. POMORSKI Artur POL – 5 pkt
9. AACHENBRENNER Philip DEN – 4 pkt
10. CYLUPA Maciej POL – 3.5 pkt
11. WRIGGERS Wibke GER – 2 pkt
12. BROMKA Wojciech POL – 1 pkt

Kolejne regaty w Krakowie 21-22 czerwca – Lajkonik Match Race Grade4 zaliczane do Pucharu Świata w międzynarodowej obsadzie arbitrów.

Polish Match Tour to cykl 10 imprez Pucharu Polski w match-racingu. Najlepszych 8 zawodników cyklu weźmie udział w Meczowych Mistrzostwach Polski, które odbędą się w sierpniu w Sopocie. Wszystkie regaty zaliczane są do rankingu Pucharu Świata ISAF. W tym roku rozgrywana jest druga edycja pucharu, który jest pierwszym w historii polskiego żeglarstwa cyklem regat meczowych.

Celem Polish Match Tour jest umożliwienie zarówno najlepszym polskim zawodnikom jak i początkującym regatowcom startów w regatach meczowych Pucharu Świata.

Partnerami cyklu są stocznia Skipper Yachts, żaglownia Apollo Sails, targi Wiatr i Woda, producnet samochodów SsangYong oraz Port Jachtowy Nieporęt – baza Polish Match Tour. Patronami medialnymi tegorocznej edycji są portal Onet.pl, Dziennik POLSKA-The Times, magazyny Żagle i CEO Style oraz serwisy internetowe zagle.com.pl i sails.pl
Organizatorem całego cyklu jest firma MT Partners przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji oraz relacje na żywo można śledzić na oficjalnej stronie cykl
www.polishmatch.pl.

Maciej Cylupa – MT Partners