Relacja z Europe & Asia Event Forum

event

Rosja aktywnym graczem na rynku konferencji i kongresów…

 

W dn. 18-20 stycznia 2012r. w St. Petersburgu w Rosji odbyło się Europe+Asia Event Forum EFEA. W konferencji uczestniczyło ponad 200 osób z 20 krajów. EFEA Event Forum odbyło się w nowym PetroCongress Congress Centre. W spotkaniu, na specjalne zaproszenie organizatorów, uczestniczyła Anna Górska Prezes Zarządu Gdańsk Convention Bureau / Gdańskiej Organizacji Turystycznej, która wzięła udział w panelu “Wpływ dużych imprez masowych na destynację”, na przykładzie EURO 2012 w Gdańsku.

 event

Podczas konferencji poruszane były tematy związane z przemysłem spotkań. Było to pierwsze tego typu spotkanie w Rosji. Wśród prelegentów byli między innymi: Enrica Boccini, Chief Research and Training Manager w Fondazione Fiera Milano, Education Committee Chair w UFI, która przedstawiła prezentację pt. “Przemysł targowy: dziś i jutro”. Przyszłość przemysłu targowego to połączenie tradycjonalnych wystaw z wielowymiarowymi imprezami,  rozrywka, przekaz na żywo, nietypowe układy/rozstawienie/aranżacje stoisk, konferencje towarzyszące. Co muszą oferować targi? Nowe pomysły na biznes dla klientów i konkretne kojarzenie partnerów biznesowych (spotkania z klientami). Czym będą targi w przyszłości? Będą integratorem lokalnej społeczności, dostawcą wiedzy, platformą dyskusyjną, placem zabaw na płaszczyźnie wymiany informacji w mediach społecznościowych. Tradycyjny format targów to już przeszłość.

 

Ciekawy panel poprowadziła Johanna Fischer, Dyrektor Zarządzający tmf dialogmarketing GmbH z Niemiec, zaprezentowała temat: “Przemysł spotkań: Trendy globalne”. Johanna Fischer podkreśliła ważność aktywnego wykorzystywania mediów społecznościowych do promocji swoich produktów, gdzie należy skupiać się na zawartości przekazu, np. opowiadać historie o swoich produktach, nie przedstawiać ich bezpośrednio. Jej zdaniem główne trendy w branży spotkań w Europie to m.in.: średni czas trwania konferencji to 3 dni z tendencją do ich skracania, preferowane pobliskie destynacje, raczej europejskie, przeciętny czas planowania spotkania to 6 miesięcy z tendencją do jego skracania.

 

Rob Davidson, Wykładowca Akademicki Uniwersytetu Greenwich w Londynie przedstawił koncepcję spotkań i konferencji dla pokolenia “Y”. Pokolenie Y to osoby urodzone pomiędzy 1977 i 1995r. Jak do nich dotrzeć, czego oczekują, jak postrzegają organizację spotkań biznesowych? Rob Davidson zaprosił do udziału w panelu dyskusyjnym czterech przedstawicieli pokolenia Y, które podzieliły się swoimi doświadczeniami.

Ekspert hiszpańskiej branży – Juan Jose Garcia, Wiceprezes i Skarbnik stowarzyszenia ICCA – International Congress and Convention Association poprowadził seminarium “Eurasia – “terra incognita” dla organizatorów międzynarodowych konferencji. Zbadajmy to razem!”. Pan Garcia przedstawił  ciekawe przykłady filmów promocyjnych Madrytu i Salt Lake City (CVB). Wyjaśnił relację pomiędzy głównymi graczami na arenie przemysłu spotkań, jak ich zrozumieć, aby lepiej dopasować swój  produkt do potrzeb klientów. Podkreślił również znaczenie podnoszenia kwalifikacji i kadry pracującej w przemyśle spotkań.

W panelu kończącym konferencję, zgodnie stwierdzono, że biznes kongresowo – targowy to lokomotywa napędzająca rozwój miast. Przemysł miast natomiast jest motorem rozwoju gospodarczego danej destynacji. Organizatorzy zadbali o bogaty program towarzyszący dla uczestników, m.in. wizytę w zapierającym dech – Pałacu Yusupov oraz Balet w Teatrze Mariinsky. 

W przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja Event Forum. Już teraz serdecznie zachęcamy do udziału. Prezentacje będą dostępne wkrótce na stronie forum www.euras-forum.com


O GDANSK CONVENTION BUREAU:

Gdańsk Convention Bureau (GCB) zostało powołane w 2005 roku jako miejskie biuro kongresów.  Jest częścią Gdańskiej Organizacji Turystycznej, stowarzyszenia, które zrzesza ponad 110 członków. Miasto Gdańsk jest strategicznym Partnerem. Na mocy porozumienia z Polską Regionalną Organizacją Turystyczną (PROT) GCB jest odpowiedzialne za promocję turystyki biznesowej. Od 2007 GCB jest pełnoprawnym członkiem ICCA – największego stowarzyszenia w branży.

Głównym zadaniem Gdańsk Convention Bureau jest promocja Gdańska i Regionu, jako destynacji konferencyjnej oraz pomoc organizatorom podczas planowania wydarzeń biznesowych w naszym regionie. Obecnie, jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez Gdańsk Convention Bureau (GCB) jest kampania promocyjna “Promocja turystyki biznesowej jako markowego produktu Gdańska i Pomorza”. Projekt ten współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 (RPO WP).