Sakralne obrazy z gwoździ na Jasnej Górze

Obrazy Marcina Duńskiego

Miesiąc sierpień każdego roku dla Jasnogórskiej Częstochowy jest niewątpliwie jednym z najbardziej aktywnych miesięcy dla klasztoru paulinów, ponieważ w tym czasie do sanktuarium przybywa największa liczba pielgrzymów z Polski i całego świata. Najwięcej pątników bierze udział w uroczystościach 15 sierpnia związanych z Wniebowzięciem Maryi Panny.

Tegoroczna uroczystość przypadająca w Roku Jubileuszowym o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę śmierci i 420. urodzin przypomina, że Chrystus dał człowiekowi „ku pomocy i obronie” swoją Matkę Maryję. Katolicka Polska do dziś pamięta bohaterską obronę Jasnej Góry przez o. A. Kordeckiego (1603-1673) w czasie „potopu szwedzkiego”.

Przybywającym na Jasną Górę polecamy odwiedzić Salę Rycerską, w której znajduje się interesująca wystawa artysty Marcina Duńskiego.

Pasją tego częstochowskiego artysty jest tworzenie trójwymiarowych obrazów przy pomocy młotka i gwoździ. W zależności od kąta padania światła, tworzone obrazy mogą wyglądać zarówno jak delikatne szkice wykonane ołówkiem lub mocno nasycone tuszem rysunki.

Oprócz prac o tematyce religijnej M. Duński tworzy z gwoździ także obrazy zwierząt, samochodów i wiele innych. Drugą metodą twórczą artysty jest metoda „ kropkowa”, dzięki której możemy podziwiać portrety i zwierzęta. Fascynacja historią Egiptu przejawia się w tworzeniu sfinksów czy mumii faraonów.

Jasnogórska wystawa składa się z 12 obrazów sakralnych, które przedstawiają m.in oblicza Chrystusa, Matki Bożej i św. Matki Teresy z Kalkuty. Wkomponowała się pięknie w uroczystości sierpniowe i cieszy się dużą popularnością. Można ją oglądać do końca sierpnia w Sali Rycerskiej tego sanktuarium.

Sala Rycerska

Sala Rycerska w stylu renesansowym została zbudowana w 1647r. za staraniem prowincjała o. Mikołaja Staszewskiego na miejscu dawnej zbrojowni i dużej kamienicy z pokojami gościnnymi, i stanowi południowe skrzydło klasztoru O.O. Paulinów na Jasnej Górze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patrząc na obraz z boku można zobaczyć materiał z którego został stworzony, czyli gwoździe.

Marcin Duński jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Gitarzysta, kompozytor, nauczyciel muzyki.
Więcej o Marcinie Duńskim oraz jego pracach dowiedzą się państwo odwiedzając stronę artysty:

MARCIN DUŃSKI – marcin duński (dunski-art.com)

K. Teller