SERWIS INFORMACYJNY MUZEUM OKRĘGOWEGO W TARNOWIE

 

 

Trochę w cieniu sławnego ojca Stanisława dojrzewał talent Andrzeja Westwalewicza. Jego twórczość w najmniejszym stopniu nie naśladuje stylu artysty seniora. Chociaż A. Westwalewicz ma w swym dorobku malarstwo olejne, to wydaje się, że największą przyjemność sprawia mu uprawianie rysunku i grafiki. Być może skłoniło go do tego doświadczenie zawodowe z młodych lat, kiedy zajmował się m.in. grafiką wydawniczą.

Andrzej Westwalewicz – „Rysunek i grafika” to kolejna wystawa w cyklu: „Tarnowscy artyści w Galerii Muzealnej”. Wernisaż odbędzie się 7 maja 2012 roku o godz. 18 w Galerii „Piwnica” Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Rynek 21.  

Artysta urodził się w 1948 roku w Pionkach koło Radomia. W Tarnowie mieszka od 1961 roku.  Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filia w Cieszynie, gdzie w roku 1982 uzyskał dyplom na Wydziale Artystyczno – Pedagogicznym. Zawodowo związany był z Zakładami Azotowymi w Tarnowie, oraz redakcją „Tarnowskich Azotów”, pracował tam jako plastyk. Od roku 1995 należy do ZPAP.

Swój wolny czas poświęca twórczości artystycznej. Jego ulubioną techniką stał się rysunek  i grafika, a także pastel. Uczestniczył w kilkunastu wystawach zbiorowych. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych. W swoim dorobku ma również pracę nad kompozycją przestrzenną dotyczącą Misterium Męki Pańskiej i Szopki Bożonarodzeniowej, która przez kilka lat pokazywana była na frontonie kościoła św. Archanioła Gabriela w Tarnowie. Ponadto dla firmy Dorian Recordings (USA) realizuje szatę graficzną do płyt kompaktowych.

          Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilka grafik i kilkadziesiąt rysunków wykonanych piórkiem. Są to prace w których artysta prezentuje piękno tkwiące w otaczającym nas świecie. Podglądając przyrodę, wydobywa z niej często niezauważalne szczegóły mówiące o przemijaniu, bycie, ulotności, a zarazem chwili którą chciałoby się zatrzymać. Mimo że prace są czarno białe, można w nich dostrzec głębię, perspektywę i wieloplanowość. 

Analizując jego twórczość Krystyna Isterewicz napisała m.in.: … Zakres tematyczny oraz konsekwentna jednobarwność i płaskość tonu barwnego prac powoduje, że mimo dużego formatu (przeważnie format A3), emanują aurą intymności i nastrojem kameralności. Wydaje się, że estetyczna aranżacja przedmiotu obserwacji i zawarta w pracach artystyczna refleksja wynika z przesłanek filozoficzno – moralnych. Zainteresowania i zachwyt tajemnicą STWORZENIA mają u podłoża przekonanie, że tajemnica życia tkwi w głębi sacrum. Obecność metaforyki i symboliki z odcieniem kosmologicznym i metafizycznym sprawia, że grafiki A. Westwalewicza wykraczają poza tradycyjną dla tej techniki funkcję informacyjną, reportażową. Czytelna osobista refleksja, która zda się wywiedziona z zainteresowania nurtem współczesnej filozofii przyrody przywołuje na myśl znaną Kantowską wypowiedź o niebie gwiaździstym i prawie moralnym. Budząc takie skojarzenia, prace te mogą pretendować do miana artystycznej kreacji.

Cykl wystaw „Tarnowscy Artyści w galerii Muzealnej” realizowany jest w ramach współpracy Muzeum Okręgowego w Tarnowie i ZPAP, Oddział  w Tarnowie.

Wystawa będzie czynna do 3 VI 2012 roku.

 

TRADYCJA ZAMKOWYCH PLENERÓW

 W dniach 7-8-9.05 odbędzie się w Muzeum Zamek w Dębnie trzydniowy integracyjny plener malarski „DĘBNO 2012”. Jest to już piąty  tego typu plener, który organizowany jest dla dal podtrzymania tradycji  pleneru sprzed lat, kiedy to w 1923 roku Jan Jastrzębski, ówczesny właściciel Dębna zaprosił studentów z krakowskiej ASP wraz z ich opiekunem profesorem Stanisławem Kamockim. Na zamku w Dębnie przebywała wtedy grupa 29 studentów, a ich obecność udokumentowana jest dzięki zachowanym z tego czasu fotografiom jak i ciekawym artykułom zamieszczonym w wychodzącym wówczas Informacyjnym Kurierze Codziennym. Pamiątki te znajdują się w muzealnym archiwum dzięki przekazowi, którego dokonała przed laty jedna z uczestniczek tego pleneru, znana i ceniona malarka Hanna Rudzka – Cybisowa.

          Współcześnie organizatorami tego przedsięwzięcia są: Muzeum Okręgowe w Tarnowie – Oddział Zamek w Dębnie i Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu”, a partnerami: Starostwo Powiatowe w Brzesku i Dębińskie Centrum Kultury. Honorowy patronat nad Plenerem sprawują Starosta Powiatu Brzeskiego i Wójt Gminy Dębno.

Początkowo do udziału w plenerze zapraszana była młodzież z Liceum Plastycznego i Warsztatów Terapii Zajęciowej, ale bardzo szybko do tej grupy dołączyła także młodzież ze szkół gimnazjalnych z terenu Gminy Dębno i od dwóch już lat także młodzież z krakowskiej ASP.

Malowniczo położone Dębno, wraz z bogatymi i unikatowymi zabytkami architektury i przyrody jest doskonałym miejscem na takie plenery. Młodzież chętnie maluje średniowieczny zamek, czasem jego różne zakamarki i ciekawe wnętrza jak również pochodzący z tego samego okresu kościół p.w. św. Małgorzaty, neogotycką kaplicę Jastrzębskich, oraz przydrożne kapliczki i figurki. Podczas ostatniego pleneru dużym „powodzeniem” cieszył się wiekowy już posąg św. Jana Nepomucena usytuowany w parku okalającym Zamek.

 Podsumowaniem tego artystycznego wydarzenia będzie wystawa zaprezentowana na Zamku w Dębnie, od 20 maja do 15 czerwca br. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość pozostawienia wszystkich prac na własność Stowarzyszenia Przyjaciół Zamku w Dębnie.

Podczas  wernisażu wystawy (20 maja ) odbędzie się wręczenie nagród i wyróżnień za najciekawsze prace, które wybierze profesjonalne jury. Wernisaż dodatkowo wzbogaci koncert „Jan Kochanowski – muzyka i poezja” przygotowany przez Zespoł Camerata Cracovia. Utwory poetyckie wykona aktor – Krzysztof Globisz z towarzyszeniem muzyka grajcego na lutni – Ireneusza Trybulca. 

          Zamiarem organizatorów jest zorganizowanie również w 2013 roku takiego pleneru i wystawy mającej z okazji jubileuszu 90-lecia „Pierwszego Pleneru – Dębno 1923”. Planuje się z tej okazji wystawę retrospektywną  pokazującą  wszystkie najciekawsze prace z minionych lat.

 

MUZEUM OKRĘGOWE W TARNOWIE

 Rynek 20-21, 33-100 Tarnów  www.muzeum.tarnow.pl