Sierpień w Polsce

 

Drodzy Czytelnicy Polish News.
Sezon wakacyjny w pełni. Wielu z Was już spędza swój urlop w Polsce, wielu dopiero wyleci do Polski. Podpowiadamy więc jak miło spędzić wolny czas i nie zapomnieć o ważnych polskich świątach kościelnych i organizowanych z tej okazji wielkich jarmarków w miesiącu sierpniu.

Jarmark św. Dominika
Gdańsk
od 30 lipca do 21 sierpnia

Jarmark Dominikański, najstarszy w Polsce, bo sięgający 1260 r., i jeden z największych w Europie.
W przeszłości organizowany był przez zakon dominikanów.

Jarmark otwiera barwna kilkudziesięcio osobowa parada grając na największym bębnie świata. Po czym kroczy karmazynowy kogut – symbol jarmarku, a towarzyszą mu : złoty Hermes , opiekun kupców i bogini Fortuna z rogiem obfitości.

Na setkach straganów artyści , rzemieślnicy, kolecjonerzy, antykwariusze oferują wszystko, co można sprzedać. Całemu wydarzeniu towarzyszą koncerty muzyczne, spektake teatralne, zabawy dla dzieci i wiele innych atrakcji.

Informacje: www.jarmarkdominika.pl

Nad Morzem

Święto Słowian i Wikingów
Kępa Wolińska
od 5 do 7 sierpnia

Kto chce zobaczyć i uczestniczyć w słowiańskicj zaślubinach, skosztować średnowiecznej kuchni, zobaczyć bitwy Słowian i Wikingów, niech się wybierze w ten sierpniowy weekend ( 5-6-7. 08) z całą rodziną do wikińskego obozu na wyspie Kępa Wolińska( k. Wolina) na największy w Europie Festiwal Słowian i Wikingów.
Informacje: www.jomsborg-vineta.com

Jarmark Jagielloński
Lublin
od 12-14 sierpnia

Już w XV i XVI w. słynne były w całej Europie Jagielońskie Jarmarki w Lublinie.
Dzisiaj, jarmark jest okazją do zaprezentowania rodzimego rzemiosła ludowego, a także dorobku tradycyjnej kultury sąsiadów z Litwy, Białorusi, Słowacji i Ukrainy.
Można tu nabyć wyroby ludowe, wziąć udział w ciekawych warsztatach, posłuchać folkowej muzyki, czy towarzyszyć w popularnej paradzie miedzianej kurze, która od lat jest symbolem jarmarku.

Informacje: www.jarmarkjagiellonski.pl

Święto Wniebowzięcia
15 sierpnia

15 sierpnia przypada katolickie święto Świeto Wniebowziecia Najświętszej Marii Panny, w tradycji ludowej nazwane też Matki Boskiej Zielnej.
Tego dnia w całej Polsce w kościołach święci się wiązanki kwiatów, zbóż, owoców i ziół, np. – macierzanki, krwawnika czy wrotyczu. Kiedyś wierzono , że te poświęcone zioła chronią od klęsk, a wywar z nich leczy wiele chorób u ludzi i bydła.

Na Matki Boskiej Zielnej w wielu miastach i wsiach w Polsce odbywają się odpusty i jarmarki.

Jarmark Wigierski
15 sierpnia

Od dziesiątków lat w Wigrach w ogrodach pokamedulskiego klasztoru w Dzień Matki Boskiej Zielnej odbywa się jarmark. Na licznych straganach można nabyć różne regionalne specjały m.in.: Miód chabrowy, dobry na przeziębienia, nalewkę z lubczyku, która ponoć pomaga w sprawch sercowych. Miejscwe sery . Można przy okazji obejrzeć występy ludowych zespołów.
Informacje: www.wigry.pro

Jarmark Podhalński
od 19 do 21 sierpnia
Nowy Targ

Tradycja tego jarmarku sięga średniowiecza.
Można tu nabyć wiele ciekawych rzeczy wykonanych przez miejscowych artystów.
Można wię kupić orginalne podhalańskie pamiątki. Wziąć udział w warsztatach m.in. malowaniu na szkle, ludowego haftu i wiele innych.
Podczas jarmarku mają miesce liczne występy zespołów ludowych z Polski i zagranicy oraz gwiazd estrady.

Informacje: www.jarmarkpodhalanski.nowytarg.pl

Na portalu internetowym: http://jarmarki-kiermasze.pl/, można wyszukać interesujące Was miejscowości i odbywajace się tam kiermasze, festyny, jarmarki.

K. Teller