D. Górny z Wojciechem Siudmakiem i miniaturą wylicytowanej Statuetki Wieczna Miłość, 12.10.2016, Szczecin, Filharmonia
Jego obrazy pojawiają się od lat na okładkach płyt oraz książek największych kolekcji Science-Fiction we Francji, Niemczech i Ameryce. Wojciech Siudmak, bo o nim mowa, tym razem nawiązał współpracę z polskim poetą, Dominikiem Górnym, który właśnie wydał swój najnowszy tom pt. „Kwadrans dłuższy od piętnastu minut”. Oficjalna premiera książki miała miejsce 7 listopada br. W Polsce wywołała bardzo pozytywny wydźwięk jako wyraz współpracy dwóch artystów, którzy są cenieni na skalę międzynarodową, ale nie zapominają o swoich polskich korzeniach.
OKŁADKA KWADRANS-DŁUŻSZY-OD-15-MINUT-DOMINIK-GÓRNY
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Publikację wzbogaca 8 reprodukcji dzieł tego jednego z najbardziej znanych w świecie polskich artystów-malarzy – Wojciecha Siudmaka, który je osobiście udostępnił. Limitowany, jednorazowy nakład 300 egzemplarzy sprawia, że książka już w chwili wydania jest rarytasem kolekcjonerskim.
Mottem tomu „Kwadrans dłuższy od piętnastu minut” są dwa cytaty: Tylko marzenie może przekroczyć niepokonalne bariery (Wojciech Siudmak, 1980 r.) oraz Tylko niepokonalne bariery mogą być motywacją do zaistnienia najbardziej humanitarnych marzeń (Dominik Górny, 2021 r.).
O poezji…
Dominik Górny to „znany i uznany poeta. Ponadto jego warsztat poetycki jest co najmniej tak ustabilizowany, jak jego postać w polskim (i nie tylko polskim) krajobrazie kulturowym” – czytamy we wstępnie napisanym przez prof. Tadeusza Zgółkę, wybitnego językoznawcę, wieloletniego wiceprzewodniczącego Rady Języka Polskiego. Dla D. Górnego poezja nie jest wyłącznie sztuką słowa „pięknie brzmiącego – zrytmizowanego, zrymowanego. Słowa mają się układać według ich znaczeń, sensów, podobieństw. Wszyscy to przeczuwamy. Trzeba jednak poety, abyśmy dłużej się zatrzymali na słowie znaczącym, codziennie spotykanym, ale niepodejrzewanym o to, co może się za nim albo pod nim kryć. I temu służy (ta) poezja”.
Twórczość Dominika Górnego przetłumaczono już na 17 języków i jest obecna w ponad 100 międzynarodowych antologiach. Na jego nową autorską książkę musieliśmy czekać aż 10 lat.
O malarstwie…
Reprodukcje dzieł Siudmaka nadają książce szczególnego wymiaru. Wojciech Siudmak jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego. Jego obrazy stały się symbolami prestiżowych wydarzeń jak Festiwale Filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu.
W książce odnajdziemy takie prace artysty-malarza jak: Taniec w chmurach, Inwazja z Ganimedesa, Przesłanie zeszłego stulecia (Belweder), Poranny poemat, Ptaki w raju, Powrót do korzeni, Podwójne oblicze duszy oraz W podróży. Klimat dzieł Siudmaka oddają słowa Federico Felliniego: „Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia.”
Red.PN