Środą Popielcową, rozpoczyna się kolejny okres w życiu każdego chrześcijanina, zwany Wielkim Postem. Kończy się zatem w tym czasie, okres karnawału, wesołych zabaw i biesiadnych ucztowań, przy suto zastawionym stole.
Uczty gdańskie
W Gdańsku i okolicach w Środę Popielcową każdego roku, w zamożniejszych domach organizuje się tak znane uczty postne, które z czasem przeszły do historii jako uczty gdańskie. Zaprasza się tam na nie biedniejszych mieszkańców miasta, serwuje się tam rybne rarytasy, z czarnym chlebem, albo też z zapiekanymi ziemniakami bez tłuszczu. Po takowej przekąsce, wszyscy oddają się modlitwie, zanoszonej przed tron samego Boga.
Lubelskie obyczaje
W Środę Popielcową, na Lubelszczyźnie, organizuje się tak zwane pochody postne. Najczęściej odbywają się one do przydrożnych kaplic i krzyży, ustawionych na rozstajach dróg. Wszyscy uczestnicy takowych pochodów, są w ścisłym poście tego dnia, by zanoszone do Boga modły, miały charakter jak najbardziej chrześcijański.
Sucholaki miodowe
W Toruniu, gospodynie domowe wypiekają tak zwane sucholaki, czyli nic innego jak ciasto półsłodkie podobne do korzennych pierników. Przed podaniem ich w Środę Popielcową na stół, smaruje się je miodem, aby podnieść ich kaloryczność. Takowy posiłek, zaspokaja głód na kilka godzin, zatem chętnie się go podaje nie tylko na śniadanie.
Z prochu powstałeś
W środopostne święto, chrześcijanie udają się do kościołów, by tam ksiądz posypał ich głowy popiołem na znak nikczemności stworzenia ludzkiego. Jest to pewnego rodzaju umartwianie swojego ciała, by życie tego świata, nie przesłoniło ludziom życia w pełni i w obfitości, jakie daje nam Pan Bóg w niebie.
Środpoście na moście
W dziewiętnastym stuleciu, młodzi ludzie spotykali się na mostach i kładkach, by rzucać w toń rzeki karteczki, na których zapisane były ich grzechy. Chcieli oni tym sposobem zerwać z grzeszną naturą człowieka i rzetelnie przeżyć okres Wielkiego Postu.
Ewa Michałowska – Walkiewicz
Zdjęcie, dzieki uprzejmosci : http://dziennikparafialny>