Startuje 34. Rajd Dakar, a w nim Hołowczyc i Małysz

Rajd

W stawce uczestników znajduje się w sumie dwudziestu jeden naszych rodaków, spośród których najbardziej znani są Krzysztof Hołowczyc i Adam Małysz w kategorii samochody, Jacek Czachor i Jakub Przygoński na motocyklach oraz Łukasz Łaskawiec i Rafał Sonik na quadach. To właśnie ostatnia dwójka należy do jedynych Polaków, którzy kiedykolwiek stanęli na podium Rajdu Dakar. Obaj panowie zdobyli brązowe medale, przy czym Sonik dokonał tego w 2009 roku a Łaskawiec w 2011.

Rajd

fot: imago sportfotodienst/East News

Kto z Polaków liczy natomiast na podium w tym roku?

Można przypuszczać, że sukces będą chcieli powtórzyć kierowcy quadów, ale wśród poważnych faworytów wymieniany jest Krzysztof Hołowczyc startujący w prestiżowej kategorii samochodowej.
Popularny Hołek wystartuje z Belgiem Jeanem-Marciem Frotinem a ich samochodem będzie zgrabny Mini All4 Racing należący do Orlen Teamu. Dotychczas największym sukcesem Hołowczyca w Rajdzie Dakar jest piąte miejsce zajęte w 2009 i 2011 roku.
– Pustynia potrafi często w sposób niełatwy do przewidzenia wyeliminować cię z walki, pokazać swoją siłę i majestat. Jesteśmy zawodnikami WRC (World Rally Championship – najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, przyp. red.) więc czujemy się pewnie w trudnym terenie – mówił w rozmowie z MenStream.pl Krzysztof Hołowczyc.

Na co z kolei liczy debiutujący Adam Małysz?

Najlepszy polski skoczek narciarski w historii trzeźwo ocenia własne szanse i przyznał dziennikarzowi sponsorującego go RMF FM, iż sukcesem dla niego będzie dojechanie do mety. Adam Małysz wystartuje wozem Mitsubishi Pajero.
 Mam świadomość, że jest to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających rajdów, ale również wielkie przeżycie – powiedział Orzeł z Wisły w rozmowie z MenStream.pl.

Rajd Dakar rozpoczyna się 1 stycznia 2012 roku w argentyńskiej Mar del Plata. W sumie na starcie stanęło 740 kierowców i pilotów z 50 krajów. Śmiałkowie będą mieli do pokonania trasę liczącą aż 8,5 tysiąca kilometrów, a rywalizacja będzie toczyć się przy pomocy quadów, motocykli, samochodów a nawet ciężarówek. Koniec rajdu, po pokonaniu bezdroży Argentyny, Chile i Peru, zaplanowany jest na 15 stycznia w peruwiańskiej Limie.
http://menstream.pl/