Zainicjowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w 2000 roku Program Kirklanda ma na celu przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej przedstawicielom krajów Europy Wschodniej, Azji Środkowej oraz Zakaukazia poprzez dwusemestralne studia uzupełniające realizowane na pięciu polskich uczelniach. W ramach indywidualnych programów nauki stypendyści studiują m.in. wybrane aspekty ekonomii i zarządzania, administracji publicznej i biznesu, prawa, nauk społecznych czy politycznych, a od roku akademickiego 2009/10 uczestniczą również w zajęciach z zakresu animacji liderów oraz rozwoju indywidualnego. Program obejmuje także kurs przygotowawczy obejmujący wiedzę o Polsce, zjazdy integracyjno-merytoryczne, a ponadto oferuje staże w instytucjach państwowych i prywatnych. Realizatorem Programu, wzorowanego na doświadczeniach amerykańskiego Programu Fulbrighta, jest Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta. W latach 2000-2012 program ukończyło 509 stypendystów.
Kandydaci powinni:
• reprezentować następujące środowiska: eksperci, politycy, pracownicy instytucji rządowych i samorządowych przedsiębiorcy, menedżerowie liderzy organizacji pozarządowych, animatorzy kultury i aktywności obywatelskiej, nauczyciele akademiccy i dziennikarze;
• spełniać kryteria formalne: obywatelstwo i miejsca zamieszkania w jednym z wyżej-wymienionych krajów (posiadacze kart stałego pobytu w Polsce nie mogą ubiegać się o stypendia Kirklanda), wykształcenie pełne wyższe (tytuł magistra), wiek do 35 lat (w uzasadnionych przypadkach do 40 lat), znajomość języka polskiego umożliwiająca korzystanie z zajęć akademickich, w tym pisanie pracy dyplomowej lub znajomość języka angielskiego w przypadku wskazania, doświadczenie zawodowe minimum dwa lata.
Preferowani będą kandydaci aktywni w swoich środowiskach zawodowych i społecznych, legitymujący się znaczącymi osiągnięciami oraz Ci, którzy dotąd nie studiowali w Polsce.
Zainteresowani powinni do 1 marca 2013 r. wypełnić online formularz zgłoszeniowy na stronie http://kirkland.edu.pl, ankietę danych personalnych oraz przygotować projekt pobytu uzasadniający chęć udziału w programie wraz z propozycjami dotyczącymi pobytu w Polsce i planami na przyszłość, wysłać na adres [email protected] kopie dwóch listów referencyjnych wskazujących dotychczasowe osiągnięcia i kwalifikacje oraz kopię dyplomu ukończenia studiów.
Szczegółowe informacje o naborze dostępne są na stronie: www.kirkland.edu.pl