- Światowe Igrzyska Polonijne – impreza sportowa organizowana od 1934 jako Polonijne Igrzyska Sportowe. W zawodach uczestniczą Polacy mieszkający w obcych krajach, reprezentując państwa, w których osiedlili się. Celem Igrzysk jest nie tylko rywalizacja sportowa, ale również umacnianie kontaktów Polonii z Macierzą.
W listopadzie 1933 r. podczas V Zjazdu Rady Organizacyjnej Polaków z Zagranicy w Warszawie, podjęto uchwale o zorganizowaniu I Polonijnych Igrzysk Sportowych dla Polaków z Zagranicy i Wolnego Miasta Gdańska. W celu przeprowadzenia Igrzysk powołano komitet organizacyjny składający się z przedstawicieli Polski i Polonii. Przewodniczącym komitetu został Marszalek Sejmu RP Władysław Raczkiewicz. W dniach 1– 8 sierpnia 1934 r. w Warszawie odbyły się I Polonijne Igrzyska Sportowe Polaków z Zagranicy i Wolnego Miasta Gdańska. Uczestniczyło w niej 381 zawodników. Największym osiągnięciem Igrzysk było nawiązanie kontaktu miedzy młodą polską emigracją a społeczeństwem w kraju I polskimi zawodnikami; dzięki temu młodzież polonijna poznała bliżej Polskę, a kraj dowiedział się o pracy Polaków dla polskości na obczyźnie. I Igrzyska Sportowe Polaków z Zagranicy stanowiły pierwowzór dla kolejnych Igrzysk Polonijnych.
Na kolejną tego typu imprezę trzeba było czekać 40 lat, bowiem II Polonijne Igrzyska Sportowe rozegrano w 1974 r., a ich gospodarzem był Kraków. Uczestniczyło w nich prawie 700 osób z 15 krajów. Zrezygnowano z punktacji zespołowej i podzielono poszczególne dyscypliny sportowe na kategorie wiekowe, aby umożliwić start osobom starszym.
W dniach 4-12 sierpnia 1991 r. pod patronatem Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” odbyły się VII Polonijne Igrzyska Sportowe. VIII Igrzyska, tym razem pod nazwa Światowe Igrzyska Polonijne rozegrano w dniach 24-31 sierpnia 1997 r. w Lublinie. Organizacja Igrzysk zajęła się “Wspólnota Polska”. Od tego roku głównym patronem medialnym igrzysk jest TVP POLONIA. Od tej pory, regularnie co dwa lata, Polonia z całego świata przyjeżdża do Polski, by rywalizować w wielu konkurencjach sportowych, a potem bawić się i integrować. Rekordowe, o ile chodzi o liczbę uczestników, były Igrzyska w 2012 roku na Dolnym Śląsku. Wzięło w nich udział ponad 1600 uczestników z niemal 30 krajów
2017 – XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne – Toruń
2015 – XVII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne – Chorzów, Rybnik, Sosnowiec, Wodzisław Śląski
2013 – XVI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne – Kielce
2011 – XV Światowe Letnie Igrzyska Polonijne – Dolny Śląsk
2009 – XIV Światowe Igrzyska Polonijne – Toruń
2007 – XIII Światowe Igrzyska Polonijne – Słupsk
2005 – XII Światowe Igrzyska Polonijne – Warszawa
2003 – XI Światowe Igrzyska Polonijne – Poznań
2001 – X Światowe Igrzyska Polonijne – Sopot
1999 – IX Światowe Igrzyska Polonijne – Lublin
1997 – VIII Światowe Igrzyska Polonijne – Lublin
1991 – VII Polonijne Igrzyska Sportowe – Kraków
1986 – VI Polonijne Igrzyska Sportowe – Kraków
1984 – V Polonijne Igrzyska Sportowe – Warszawa
1981 – IV Polonijne Igrzyska Sportowe – Kraków
1977 – III Polonijne Igrzyska Sportowe – Kraków
1974 – II Polonijne Igrzyska Sportowe – Kraków
1934 – I Polonijne Igrzyska Sportowe – Warszawa
ZAPRASZAMY na stronę IGRZYSK: http://igrzyskaletnie.wspolnotapolska.org.pl/
Od 1986 organizowane są także Zimowe Igrzyska Polonijne.