Święto Dziękczynienia na Wyspie Dzieci w Schiller Park

 

„Dobroć serca jest tym,
czym ciepło słońca:
ona daje życie.”
(Henryk Sienkiewicz)

W oczekiwaniu na wielkie i ważne Święto Dziękczynienia nasi Milusińscy z Wyspy Dzieci w Schiller Park, Illinois wraz z dyrekcją i całym gronem nauczycielskim przygotowywali się starannie do wielkiej uczty, by we środę, 23 listopada, zjeść tradycyjny obiad w odświętnej scenerii jadalni i przedszkolnego holu.Sale naszych podopiecznych też emanowały kolorami i symboliką nadchodzacego Thanksgiving.

Grupa Krasnali z wychowawczynią, Marią Żurowską. w tle, w stroju Pielgrzyma, serwująca pysznego indyka – Barbara Naglak.

Dzieci wysłuchawszy uprzednio historii owego święta, tworzyły w ramach zajęć praktycznych przepiękne kolorowe indyki, miniatury statku Mayflower, którym pielgrzymi z Anglii płynęli przez Atlantyk do Nowego Świata. Niektórzy wykonywali kolorowe pióropusze na wzór indiańskich okryć głowy, totemy bądź kapelusze pielgrzymów. Wszystko to okazało się przydatne, stanowiąc element dekoracji bądź kostiumu naszych podopiecznych, co też dziś można podziwiać, oglądając ich pamiątkowe zdjęcia. Nad całością plastycznej oprawy przedszkolnego holu czuwała pani Barbara Naglak, także twórczyni smakowitego indyka, jakim częstowani byli rodzice i opiekunowie odprowadzający swoje dzieci.

Grupa Smerfów wraz z wychowawczynią, Katarzyną Wilczek, udaje się na ucztę.

Spośród tajemniczych zakątków naszego korytarza można było odwiedzić historyczny statek Mayflower, wykonany przez panią Ewę Budny oraz indiańskie tipi. Najbardziej sugestywnie na nasze zmysły oddziaływał jednak kącik kulinarny, gdzie panie Barbara Naglak i Joanna Zieliński – ubrane w piękne stroje pielgrzymek – serwowały smakowitego indyka.

Najstarsza grupa Odkrywców (anglojęzyczny Kindergarten) z nauczycielkami: Igą Schultz oraz Małgorzatą Szczygielską. Wszyscy we własnoręcznie przygotowanych kapeluszach Pielgrzymów.

Tradycyjnie w Święto Dziękczynienia wyraża się wdzięczność i podziękowania za doświadczone dobra, zarówno materialne jak i duchowe, przy obfitym posiłku wśród bliskich osób. Cała wyspowa rodzina z Schiller Park chciała także celebrując to święto, pokazać szczególnie naszym przedszkolakom, ale także rodzicom, jak ważne są takie chwile, gdy mówimy sobie „dziękuję”, cieszymy się naszą obecnością. Opowiadając dzieciom historię pierwszej uczty jednoczącej Indian i pielgrzymów, wszystkie panie w swoich grupach starały się wytłumaczyć, jak ważna jest wdzięczność, niesienie pomocy innym.


Grupa Podróżników w indiańskim wigwamie z wychowawczyniami: Sylwią Babińską oraz Magdaleną Siwulą.

Najmłodsza grupa Misiów wraz z nauczycielkami Anną Barbachen oraz Marzeną Smreczak przed statkiem Mayflower.

Anglojęzyczna grupa Poszukiwaczy (Pre-K) z wychowawczyniami: Izabelą Kantorowicz oraz Joanną Zieliński.

Grupa Bystrzaków z paniami Beatą Krawiec oraz Joanną Krawczyk we własnoręcznie wykonanych opaskach indiańskich.

To dlatego na pamiątkę tego wydarzenia świętujemy, spotykamy się z najbliższymi, siadamy do uroczystego posiłku. Najważniejsze bowiem jest to, że czujemy, że ktoś się o nas troszczy, że nam towarzyszy, że nas kocha i że nie ma nic wspanialszego niż móc wypowiedzieć głośno owe magiczne „DZIĘKUJĘ”…

Tekst – Sylwia Babińska

Zdjęcia autorstwa Renaty Dąbrowskiej, dyrektor Wyspy Dzieci w Schiller Park.