Tragedia pierwszych miesięcy wojny widziana oczami kobiety została opisana przez Rulkę Langer, po tym jak w lutym 1940 roku opuściła z dwójką swoich dzieci okupowaną przez nazistów Polskę.
Rulka Langer, późniejsza znana wykładowczyni w Stanach Zjednoczonych, napisała tę książkę chcąc wytłumaczyć Amerykanom, jakie zniszczenia spowodowała wojna. Tuż przed publikacją pierwszej edycji książki w 1942 roku, Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej, po ataku wojsk japońskich na Pearl Harbor w grudniu 1941 roku. Książka otrzymała wówczas wspaniałe recenzje. Zgodnie z informacjami z magazynu Time (artykuł pt. „Polish Publishers” z 25 czerwca 1944 roku) pierwsza edycja sprzedała się w ilości 5000 egzemplarzy, co w owym czasie było dużym sukcesem.
W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej wydawnictwo Aquila Polonica Publishing wydało w Stanach Zjednoczonych 2. edycję książki The Mermaid and the Messerschmitt, chcąc przybliżyć Amerykanom okres początku wojny, obejmujący sześć miesięcy od spokojnego lata poczynając, poprzez inwazję nazistów, zniszczenie Warszawy, a kończąc na pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji.
Druga edycja została wzbogacona o ponad 100 czarno-białych i kolorowych historycznych zdjęć, map oraz ilustracji, z których część nie była nigdy dotąd publikowana. Wydanie rocznicowe dostosowano pod kątem potrzeb współczesnego czytelnika, poprzez zmiany w słownictwie oraz poprzez dodanie nagłówków i spisu treści, lecz tak aby nie ucierpiał styl pisarski Rulki Langer.
Aquila Polonica Publishing planuje również dołączenie do publikacji płyty DVD z dziesięciominutowym filmem dokumentalnym Siege, zawierającym opowieść o zniszczeniu Warszawy, który został uznany przez Bibliotekę Kongresu za jeden z „istotniejszych filmów pod względem kulturalnym, historycznym i artystycznym”, podobne jak m.in. „Obywatel Kane”, „Przeminęło z wiatrem”, „Casablanca”, czy „Dźwięki muzyki”.
Co zasługuje na szczególną uwagę – książka The Mermaid and the Messerschmitt to przykład inicjatywy osób nie związanych z organizacjami polonijnymi, a starających się edukować społeczności zagraniczne na temat roli i losów Polski i Polaków podczas przebiegu II wojny światowej. Inicjatywa ta wpisuje się w nurt coraz częstszego podnoszenia tych kwestii w mediach, również zagranicznych. Na początku września uwagę mediów przyciągnęła akcja Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, które na ulicach Londynu dystrybuowało ulotki przypominające historyczne fakty związane z udziałem polskich żołnierzy w II wojnie światowej. Temat ten jest wciąż żywy – świadczy o tym ogromne zainteresowanie historią II wojny światowej na przykładzie filmu „Odważne serce Ireny Sendlerowej”, który obejrzało podczas emisji w amerykańskiej telewizji CBS prawie 10 mln widzów.
INFORMACJE O WYDAWNICTWIE
Aquila Polonica Publishing (www.AquilaPolonica.com) to nowa spółka zajmująca się wydawaniem w języku angielskim książek dotyczących mało znanych na Zachodzie doświadczeń Polaków w czasach II wojny światowej. Spółka działa w Los Angeles w Kalifornii oraz w Wielkiej Brytanii. Jest członkiem Independent Book Publishers Association, a wydawane książki są sprzedawane w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii przez National Book Network (www.nbnbooks.com) oraz udostępnianie odbiorcom w innych krajach (w tym również w Polsce) poprzez sprzedaż internetową.