
W sobotnie przedpołudnie -6 listopada 2010 roku, w przededniu wielkiej rocznicy grono nauczycieli wraz z uczniami szkoły podstawowej ,liceum oraz reprezentantami rodziców oglądało program uświetniający te wydarzenia.
Kasia Kozikowski w solówce wokalnej do akompaniamentu p.Janusza Pliwko
Oprawę muzyczną zagwarantował nasz niezastąpiony akompaniator-p. Janusz Pliwko. Była to niecodzienna, interesująca lekcja historii.
Marszałka –„Ojczyzna to pamięć i groby”…Nieopodal wspomnianego wizerunku stał biały krzyż wśród suchych liści ,a na nim widniał napis: „Non omnis moriar-Tym,co polegli w obronie Ojczyzny”. W trakcie koncertu zapalono pod nim symboliczny znicz i położono wiązankę kwiatów.
Uczniowie odgrywąjacy pantomimę-przedstwiającą trzech zaborców
Biało-czarne ,odświętne stroje dzieci ,komponowały się ciekawie z nastrojem przedstawienia i całą scenografią.W końcowej sekwencji montażu Kasia Kozikowski wykonała solówkę wokalną-refleksyjną piosenkę-„Sadźmy ,przyjacielu róże…”Wówczs to każdy z recytatorów trzymał w dłoni jeden swieży kwiat .Miało to być swoistą metaforą, odniesieniem do życia w pokoju,do przyszłości świata. Tak oto symbol miłości ludzi i Ojczyzny zamknął opowieść o „Tej, co nie zginęła…”
A jako że od idei do realizacji jest zawsze dluga droga, wspomnieć należy też tych,którzy pomogli w stworzeniu tego widowiska:.Martę Machnicę, Wiesławę Dziedzic, Annę Kubiczek i Anię Jaszczyk oraz niezawodnych rodziców :Barbarę Dzik i Mariusza Kaczmarczyka .Wszystkim ,wraz z panią dyrektor na czele ,należą się słowa podziękowań.
Młodzież z II klasy liceum -recytatorzy w montażu słowno- muzycznym
W ten oto sposób czcząc pamięć bohaterów, po raz kolejny dowiedliśmy słuszności słów Cycerona- „Historia magistra vitae ”(Historia jest nauczycielką życia).
Sylwia Babińska