Maseczki na jesienną aurę

cera

cera Którejś jesieni mokrej i zimnej wiatr podrażnił moją nadwrażliwą cerę. Pamiętałam, że na coś takiego niezawodna jest maseczka z utartego na miazgę buraka z rozbełtanym jajkiem i miodem.
Nałożyłam na twarz „paciajkę”. Miałam akurat pilne zajęcia w kuchni, więc zrezygnowałam z leżenia. No i się zapomniałam. Wyszłam wyrzucić śmiecie. Na korytarzu spotkałam sąsiada, który usiłował otworzyć swoje drzwi. Na mój widok krzyknął i pognał schodami w dół. A że  do tego nie był zbyt trzeźwy…nogi mu się zaplątały, większość drogi przebył spadając jak kulka…
Od tamtego czasu już nigdy nie biegam po domu z maseczką na twarzy. Leżę przepisowe 20 minut i słucham relaksującej muzyki. I wszystkim to doradzam, choćby dlatego że skóra lepiej wówczas wchłania składniki odżywcze.
      Drogie panie, zabieg z zastosowaniem maseczki zajmuje niewiele czasu zależnie od rodzaju maseczki a efekt w postaci poprawy wyglądu skóry jest natychmiastowy.
     Co może maseczka kosmetyczna zrobić dla twojej skóry?
Po pierwsze napewno nie zaszkodzi! (należy jednak sprawdzić czy nie jesteś uczulona na jakiś składnik maseczki)
 Każda maseczka: nawilży wysuszoną skórę, poprawi kolor i wygląd skóry zmęczonej i podrażnionej, dotleni i odżywi, może działać rozjaśniająco, oczyszczająco.
Kolorowe  jesienne maseczki

jarzebina Z jarzębiny
Garść, najlepiej lekko podmarzniętych, owoców zmiksuj, odmierz pół szklanki i wymieszaj na gładką masę z łyżeczką płynnego miodu. Nałóż na twarz. Po 20 minutach zmyj letnią wodą oligoceńską. Po kilku takich zabiegach cera się rozjaśni, będzie matowa i gładka.

Z jeżyn
3-4 łyżki zmiażdżonych lub zmiksowanych jeżyn wymieszaj ze słodką śmietanką na papkę, dodaj jeszcze pianę ubitą z białka, łyżkę oleju słonecznikowego i rozprowadź na twarzy. Po pół godzinie spłucz letnią wodą oligoceńską. Odżywisz cerę i ściągniesz rozszerzone pory.

Pigwa Z pigwy (Quince Fruit)
Miąższ kilku owoców rozetrzyj i pokryj miazgą skórę twarzy. Zmyj po 25 minutach. Ujędrnisz i wygładzisz cerę.

Ze szczawiu
Jeśli masz wypryski, rób co drugi dzień okład z rozdrobnionych liści szczawiu na przemian z plastrami pomidora. Zmywaj po 20 minutach – po kilku tygodniach efekt będzie na pewno widoczny.

Z czarnej rzodkwii
Zetrzyj na tarce o małych otworach młody korzeń rzodkwi i rozsmaruj na cienkim płótnie, robiąc wcześniej otwory na oczy, nos i usta. Jeśli masz skórę mniej wrażliwą, połóż miazgę bezpośrednio na skórze. Po 15 minutach zmyj bardzo starannie. Rozjaśnisz skórę, ściągniesz pory. Skóra będzie gładka i elastyczna, przebarwienia się zmniejszą.

Z winogron
8-12 kuleczek winogron zmiażdż i wymieszaj z ubitym na sztywną pianę białkiem. Rozłóż na skórze skłonnej do przetłuszczania się na 30 minut. Odżywisz cerę, nadasz jej matową gładkość.

Z korzenia pietruszki
Korzeń obierz, zetrzyj na tarce, dodaj żółtko, kilka kropli miodu i starannie wymieszaj. Rozprowadź na twarzy. Po 15 minutach zmyj. Przebarwienia i plamy zmniejszą się, a cera będzie dobrze odżywiona.

Z pestek słonecznika
4 łyżki obranych pestek zmiksuj i wymieszaj z podgrzanym w kąpieli wodnej olejkiem migdałowym. Ciepłą papkę rozprowadź na skórze na 30 minut. Jest to wyjątkowo bogata w cenne składniki odżywcze maseczka, która nada cerze świetlisty, promienny wygląd i doskonale ją odżywi.
Z jabłka
Duże, kwaśne jabłko, utrzej na  tarce. Do takiej papki jabłkowej dodaj dwie łyżki miodu, garść płatków owsianych i wymieszaj. Maseczkę pozostaw na twarzy na czas 15 minut, potem zmyj. Maseczka z jabłka, wskazana dla cery tłustej z problemami trądzikowymi

Z buraka
Świeżo utartą miazgę z buraka wymieszaj z jajkiem i łyżką miodu, rozprowadź na podrażnionej, łuszczącej się skórze twarzy. Substancje zawarte w buraku hamują procesy zapalne i leczą wszelkie uszkodzenia naskórka.

Zadbaj o siebie!

Filiżanka młodości

3 migdały, 2 pomidory duża garść szpinaku 1 duża pomarańcza  1 mała cytryna
Wieczorem sparz migdały i zostaw w wodzie na noc. Rano bez trudu pozbędziesz się ciemnej skórki. Owoce i szpinak strannie umyj i obierz. Razem z migdałami wrzucić do sokowirówki. Sok wypij zaraz po przyrządzeniu. Jak skutkuje – nie powiem – sama zobaczysz już po ośmiu tygodniach. I nie zdziw się, jeśli własny mąż Cię nie pozna.

Jedz owoc GRANATU!
Owoc granatu o skrzących ziarnach przywodzących na myśl kosztowne kamienie i soczystym czerwonym miąższu, to jedna z najstarszych roślin o bogatej symbolice i istotnym znaczeniu terapeutycznym.
Sok z granatu zawiera wiele cennych składników o działaniu antyoksydacyjnym, odżywczym i przeciwzmarszczkowym. Hipokrates zalecał go na dolegliwości żołądkowe, dyzenterię i kaszel, a królowa Kleopatra i Helena Trojańska, świadome dobroczynnego wpływu owoców na urodę, spożywały je w obficie.

Specjalnie dla Czytelniczek POLISH NEWS opracowała, Krystyna
C.d.n.