Przeorysza zakonu karmelitanek w Teksasie, przyznała się do romansu z księdzem. W wyniku śledztwa Watykan zlikwidował Klasztor Karmelitanek pod wezwaniem Najświętszej Trójcy w Arlington, w Teksasie. Ale to nie są wszystkie występki przeoryszy i zakonnic.
Podstawą decyzji Watykanu jest uznanie „odstępstwa od wiary katolickiej”, gdyż zakonnice złamały zasady ślubów zakonnych wspólnoty. Dekret Watykanu z 28 listopada 2024 roku podpisany przez kardynała João Braz de Aviz oraz siostrę Simonę Brambilla z Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, uznaje opisaną wspólnotę za „wymarłą”, a więc nieistniejącą. Oznacza to formalne rozwiązanie wspólnoty, którą siostry zakonne opuściły.
Biskup Michael Olson z diecezji Fort Worth, na podstawie upoważnienia Watykanu prowadził działania mające na celu wyjaśnienie zarzutów. Po wielu miesiącach pracy poinformował, że zakonnice „nie są już zakonnicami karmelitankami”.
Oficjalnie czynności wyjaśniające rozpoczęły się w maju 2023 roku. Wówczas biskup Olson zarządził dochodzenie w sprawie występków przeoryszy, Matki Teresy Agnes Gerlach. Oskarżono ją o złamanie ślubów czystości poprzez utrzymywanie niewłaściwych relacji z księdzem. Matka Teresa Agnes Gerlach przyznała się do złamania ślubów czystości i powiedziała, że romans odbywała przez telefon. Jej przedstawiciel prawny, Matthew Bobo, oświadczył, że przeorysza w 2022 roku trafiła do szpitala z powodu drgawek, obecnie porusza się na wózku inwalidzkim i korzysta z sondy do karmienia. Podczas rozprawy przeorysza była pod wpływem leków przeciwbólowych.
Sprawa ta wywołała kontrowersje zarówno w Kościele, jak i wśród lokalnej społeczności. Zakonnice wytoczyły biskupowi Olsonowi proces cywilny, oskarżając go o naruszenie prywatności i spowodowanie szkód emocjonalnych.
pl.freepik.com
Zakonnice odrzucały nadzór Watykanu, natomiast sprzymierzyły się z Bractwem św. Piusa X (SSPX), ugrupowaniem działającym poza Kościołem katolickim. W odpowiedzi Watykan wyznaczył Stowarzyszenie Chrystusa Króla do zarządzania wspólnotą zakonnic. W wyniku tego zarządu siostry zakonne zostały wydalone z Zakonu Karmelitanek. Biskup Michael Olson z diecezji Fort Worth zaproponował przywrócenie życia sakramentalnego w klasztorze, jeśli siostry zgodzą się odłączyć od arcybiskupa Carlo Marii Viganò, kontrowersyjnej postaci, którą Kościół katolicki ekskomunikował za schizmę po jego odmowie poddania się woli papieża i wspólnocie Kościoła.
Dodatkowo potwierdziły się zarzuty stosowania niedozwolonych w zakonach produktów konopnych. Prawnik zakonnic nazwał te zarzuty „absurdalnymi”, a zakonnice zaprzeczyły oskarżeniom w kolejnym oświadczeniu.
Biskup Olson, działając z upoważnienia Watykanu, zakazał katolikom uczestnictwa we mszach i sakramentach odprawianych na terenie klasztoru, określając je jako „nielegalne” i szkodliwe dla jedności Kościoła. W liście do wiernych biskup podkreślił, że decyzja Watykanu była konieczna, aby w działalności Kościoła Katolickiego zapewnić sprawiedliwość i miłosierdzie teraz i w przyszłości. Wyraził też głęboki smutek z powodu szkód wyrządzonych lokalnemu Kościołowi. Watykańska dykasteria wyraziła wdzięczność biskupowi Olsonowi za jego „heroiczną, choć niewdzięczną służbę”, za zaangażowanie w trudnych warunkach.
Ostatecznie Watykan wezwał wiernych do modlitwy w intencji nawrócenia zakonnic, aby mogły powrócić do jedności z Kościołem.
Źródło: cna, YouTube, Monastery of the Most Holy Trinity Discalced Carmelite Nuns
Komentarz:
1/ Jak rozumieć twierdzenie: Roma locuta, causa finita? Najkrócej: Rzym przemówił, sprawa jest zamknięta. To odniesienie do władzy oznacza, że podjęta decyzja jest ostateczna. Nie ma od niej odwołania, rewizji, apelacji. W szczytowym okresie swej potęgi Rzym uchodził za jedno z najbardziej wpływowych imperiów w historii. Jego prawa i zwyczaje przejęły inne cywilizacje, w tym cywilizacja europejska. „Roma locuta causa finita est” odzwierciedla efekt sprawowania władzy imperium Rzymu nad innymi narodami. Oznacza to, że gdy Rzym podjął i ogłosił decyzję w danej sprawie, nie było miejsca na dalszą debatę. Idea ta była kontynuowana przez wieki i nadal jest aktualna. W filmie “Gladiator” cesarz Marek Aureliusz głosi „Roma locuta causa finita est”, aby zaznaczyć kogo wyznacza jako następcę (bez podważania tej decyzji).
W IV wieku św. Augustyn recypował przesłanie o ostateczności władzy, gdy papież ratyfikował potępienie herezji pelagiańskiej na soborach w Milewi i Kartaginie. Św. Augustyn, teolog, ojciec kościoła podnosił, że decyzje soborowe zyskują walor tylko wtedy, gdy zostaną zatwierdzone i ogłoszone przez papieża, biskupa Rzymu.
2/ Wśród refleksji Św. Augustyna mamy przesłanie o miłości, która stanowi cel i kryterium poznania intelektualnego. Miłość jest kategorią nieodłączną od prawdy: prawdziwa miłość polega na tym, abyśmy przywiązali się do prawdy i sprawiedliwie żyli.
3/ Św. Augustyn w swoich Wyznaniach przestrzega: Nikt nie powinien czuć się bezpieczny w tym życiu, które całe jest bojem (-). Dlatego, ten, kto stał się z gorszego lepszym, może też stać się z lepszego gorszym.
BM Zmudka / USA/ 12/05/2024