Uczcijmy pamięć naszych bliskich zmarłych.

   Wieczne odpoczywanie

Dla kochanej babci

 Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie

Przełamany opłatek łzą
W zaciszu pustego miejsca
Opustoszały stołek radości

Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie
I zostało więcej grzybowej
I więcej pierogów zamrożono
Mniej wody zostało w nas

Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie
Mniej butów do wypastowania
Mniej koszul do wyprasowania
i o jedną więcej modlitwę

A światłość wiekuista niechaj Jej świeci…

Nie zapomnę o Tobie..

http://wiersze.kobieta.pl/.

 Swieto zmarlych w naszej polskiej tradycji

Dzień Wszystkich Świętych w Polsce obchodzony jest 1 listopada, ale nie zawsze tak było. Początki święta sięgają IV wieku. W 610 roku papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską – Panteon, którą poświęcił na Kościół, pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników i złożył tym miejscu liczne bezimienne relikwie. Aby upamiętnić ten dzień, 1 maja ogłoszono świętem zmarłych męczenników, którzy oddali swoje życie za Chrystusa. Dopiero papież Grzegorz III w 731 roku przeniósł uroczystość na dzień 1 listopada, a sto lat później Grzegorz IV rozszerzył święto męczenników na dzień wszystkich świętych Kościoła katolickiego.

 

Dzień Wszystkich Świętych w Polsce kojarzy się przede wszystkim z odwiedzaniem cmentarzy, modlitwą za zmarłych i zapalaniem zniczy na grobach. Święto Wszystkich Świętych wprowadził dla całego kościoła papież Grzegorz IV w 834 roku jako symbol pamięci o zmarłych.

Wszystkich Świętych – to cześć dla wszystkich świętych w niebie (tych znanych i tych nieznanych). http://www.gazetapetersburska.org

 W ubiegłą sobotę  byłam na jednym z najstarszych katolickich cmentarzy w Chicago, Resurrection Catholic Cemetery & Mausoleums, Consecrated 1904, znajdującym sie przy: 7201 Archer Ave. Justice, IL 60458gdzie spoczywa 90 % naszych rodaków , którzy  podbijali .. Amerykę dla nas. 

 Przepiękny Cmentarz i Mauzoleum.  Wszystkim Polakom mieszkającym w Chicago serdecznie polecam odwiedzenie tego wyjątkowego miejsca. Miejsce, które da wam spokój ducha, czas  na zastanowienie się nad własnym życiem i refleksję…

 „Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci na wieki wieków. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen”.

Więcej zdjęć z cmentarrza w Dzień Zaduszny.

K. Teller

 Katolickie cmentarze: http://www.catholiccemeterieschicago.org/l