Ukłony dla mieszkańców Chicago od króla Morsów

Posejdon

 

 Posejdon W pierwszym tygodniu Nowego Roku, w Sopocie odbywał się coroczny wybór króla Morsów. Jak wiemy, do tego klubu należą osoby, które nie boją się niskich zimowych temperatur, a w dodatku potrafią jeszcze zażywać kąpieli morskiej, gdy wszyscy inni otulają się ciepłymi szalami.

 

Jan Krzemiński na tronie

 – W tym roku królem Morsów został Jan Krzemiński, który to najdłużej, bo aż dwadzieścia minut, kąpał się w bardzo zimnej tafli morza Bałtyckiego. Ja należę do wspomnianego klubu już piąty rok, ale mój najdłuższy rekord kąpieli w niskiej temperaturze wynosił jedynie pięć minut – dodaje Alicja Derlatka.

 

Zostań Moresem w każdym wieku

 – Ciekawostką jest fakt, iż naszym najstarszym członkiem klubu Morsów, był Leszek Adamczyk mający 84 lata. Do ostatnich dni swojego życia, dzięki sprawności fizycznej, nie potrzebował on pomocy osób drugich w codziennej egzystencji- wtrąca Marzena Chmielnik.

 Choinka

Już osiem lat

 – Istniejemy już osiem lat. Naszym założycielem jest Darek Karpeta, który przed laty przeszedł poważny uraz kręgosłupa. Lekarz zabronił mu jakichkolwiek sportów, z obawy o pogorszenie jego stanu zdrowia. Darek jednak nie posłuchał rad lekarza i zaczął kąpać się regularnie w falach morza Bałtyckiego przez cieplejsze miesiące roku. Ale z czasem pomyślał, czemu by nie robić tego podczas zimy. Często, zatem czynił to w zimowe dni i co więcej nas zaraził tym jakże ekstremalnym dla niektórych sportem. Początkowo w grupie Darka, było nas pięć osób. Dziś nasz klub Morsów liczy sobie aż dziewiętnastu miłośników kąpieli w niskich temperaturach- mówi Tadek Wiąckiewicz.  

  

Tron Na tronie

 – Wybór króla Morsów, jest wielce przezabawny. Taki król zasiada na pięknym dmuchanym tronie, koloru złotego, a pasuje go na ten urząd sam bóg morskich otchłani Posejdon. Palą się na plaży przymorskiej olbrzymich rozmiarów ogniska, przy których tuż po wyjściu z morza możemy się ogrzać i wypić gorący bulion lub poncz, poprawiający nam krążenie.

Podczas naszych kąpieli z królem Morsów, gromadzi się na plaży dużo widzów, którzy z ochoczym sercem choć z daleka, ale biorą udział w naszych zabawach – opowiada Lucyna Szczerbińska.

 

Zmierzymy się z innymi Morasami

 – W tym roku w lutym, szykujemy się do rozgrywek międzynarodowych, które będą polegały na najdłuższej kąpieli w zimnej wodzie naszego morza. Do zawodów tych zgłosiły się drużyny z Francji, Anglii, Rosji i Irlandii. Dotychczas zawsze wygrywała drużyna polska, a koronę dla zwycięzcy wręczał obrany nasz król, w tym roku zaszczyt ten przypadnie Jankowi Krzemińskiemu – relacjonuje Bronisław Pisarczyk.

 Morsy

Życzenia dla Polonii

 

– Zasiadając na tronie króla Morsów, chcę złożyć wszystkim polonusom mieszkającym w Chicago życzenia szczęśliwego Nowego Roku. Aby ten czas, był dla was wszystkich radością i zadowoleniem. Kłaniam się Wam pięknie- dodaje Jan Krzemiński.

 Morsy

Ewa Michałowska – Walkiewicz

[email protected]