Uroczyste otwarcie XVII Targów Wydawców Katolickich 8-10 kwietnia

Ksiazki

 

Ksiazki – Sukcesem Targów Wydawców Katolickich jest ich wkład dla rozwoju duchowego i społecznego. W tym kraju jest wiele kobiet i mężczyzn, którzy spragnieni sa słów prawdziwych, konstruktywanych i inspirujących oraz ukazujących sens życia. Chcę dziś podziękować za pracę o pogratulować organizatorom – Stowarzyszeniu Wydawców Katolickich. To dzięki podejmowanym przez nich działaniom Targi Wydawców Katolickich stają się ważnym wydarzeniem – powiedział ksiądz arcybiskup Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski w Polsce podczas uroczystego otwarcia XVII Targów Wydawców Katolickich, które odbyło się dziś o godz. 12.00 w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

„Prezentowane na Targach Wydawców Katolickich publikacje, coraz częściej zachwycają swoim wysokim poziomem edytorskim oraz piękną, przykuwającą uwagę szatą graficzną. Na uznanie zasługuje także szereg działań promujących książki katolickie i czytelnictwo, do których zaliczyć można także rozpoczynające się dzisiaj targi” – napisał w liście skierowanym na ręce organizatorów targów Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

 „Cieszę się, że istnieją ludzie, którym głęboko na sercu leży przekonanie, iż książka jest światłem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia” – usłyszeliśmy z kolei z listu Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Podczas uroczystego otwarcia XVI Targów Wydawców Katolickich, ogłoszone zostały wyniki konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2011 za wybitne osiągnięcia edytorskie z zakresu literatury religijnej.

Wyboru laureatów dokonała Kapituły w składzie: ks. prof. Jan Sochoń (przewodniczący), dr Tomasz Chachulski, red. Hanna Maria Giza, red. Wojciech Marczyk oraz red. Krzysztof R. Jaśkiewicz (sekretarz Kapituły). W tym roku nagrody i wyróżnienia przyznano w dziewięciu kategoriach. Ponadto przyznano nagrodę FENIKS GŁÓWNY oraz trzy nagrody FENIKS SPECJALNY.

 Prezentujemy Państwu listę kilku lareatów:

 Kategoria „literacka”

Nagroda

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak za tom poetycki Jana Polkowskiego zatytułowany: Cień”

uzasadnienie:

Kolejna – już druga – książka Polkowskiego po długim poetyckim milczeniu, pełna uwielbienia dla mocy pamięci, historii, smaku przyrody. Świadomie nawiązująca do tradycji i religijnych uniesień. Widomy znak, że polska liryka nie cofa się przed wyzwaniami współ-czesności, stawia jej wymagania, gani za najmniejszy nawet rys pospolitości i moralnych dwuznaczności.

 wyróżnienia

Oficyna Wydawnicza Łośgraf

za tom poetycki Adriany Szymańskiej, zatytułowany: Wtedy – dziś.

uzasadnienie:

To tom afirmujący życie sprzęgnięte z wiarą i poszukiwaniem dobra, dosłownie w każdej cząstce istnienia. Nazywający to, co trudne do wysłowienia w sposób przystający do rozmaitych sytuacji, jakie niesie codzienna egzystencja. Wart szerszej uwagi, także ze względu na nie stroniący od  emocjonalnej ekspresji ton wypowiedzi.

 Wydawnictwo PROMIC

za książkę „Kuglarz Najświętszej Panienki. Średniowieczne legendy chrześcijańskie”, autorstwa Michaela Zinka.

uzasadnienie:

 Michael Zink, na co  dzień profesor Katedry Literatury Średniowiecznej w paryskim Collège de France, w Kuglarzu dał dowód swego literackiego talentu i tchnął w dawne opowiadania nowego ducha, przez co zapomniane nierzadko teksty przemawiając z oddali, mówią zarazem z bardzo bliska. Słyszymy w nich nadzieje prostych ludzi, widzimy ślady nieobcych i nam grzechów, wreszcie stajemy się świadkami zwątpienia świętych, co tylko potwierdza naszą ułomność. Rozumiemy więc, że pośród codzienności wystawiającej na próbę naszą wiarę malutką należy dostrzegać zwykłe wyrazy miłości – uśmiech czy choćby gest współczucia – by te stawać się mogły lekarstwem dla duszy.

 Kategoria „nauki kościelne”

Nagroda

Wydawnictwo W drodze

za publikację „Życie silniejsze niż śmierć” której autorem jest  Gisbert Greshake.

 uzasadnienie:

Autor mierzy się z kwestiami eschatologii, pamiętając, że rozważa je w    momencie, kiedy religia została uwikłana w nieznane dotąd aporie. Przyjmuje przyjazną dla czytelnika strategię narracyjną, wykluczając z niej problemy trudne do zrozumienia dla nie-teologa. Pyta przy tym, czy chrześcijańskie orędzie na temat wieczności jest jeszcze wiarygodne, czy wszelkiego rodzaju wyobrażenia o końcu świata, narosłe w historii kultury europejskiej, nie stanowią dzisiaj już tylko znaku przebrzmiałej wyobraźni i religijnej fantazji? Odpowiadając, przekonująco uzasadnia, że tak nie jest i że dzięki nadziei – wbrew wiedzy i poznaniu – stajemy po stronie tej religijnej „nierozsądnej ufności”.

 

Informacje na temat XVII Targów Wydawców Katolickich oraz wszystkich przyznanych nagród a także program Targów Wydawców Katolickich,  dostępne są pod adresem www.swk.pl.