w Sali Głównej Muzeum Polskiego im. Sabiny F. Logisz, przy 984 N. Milwaukee Ave. w Chicago (dogodny dojazd, duży bezpłatny parking, wstęp wolny). Przemówienia wygłoszą przedstawiciele urzędów stanowych, miejskich i powiatowych oraz politycy, przedstawiciele duchowieństwa i organizacji polonijnych. W części oficjalnej złożony zostanie również wieniec pod obrazem Stefana Batowskiego Pułaski pod Savannah, przedstawiony krótki program artystyczny oraz wręczonych zostanie 5 stypendiów ufundowanych przez Jewel-Osco.
Występując o nominację do armii amerykańskiej Pułaski napisał w liście do kongresu Stanów Zjednoczonych: „Przybyłem tu, aby zaryzykować wszystko dla wolności Ameryki”. W chwili przybycia do Stanów Zjednoczonych, Kazimierz Pułaski był już bohaterem narodowym w Polsce. W 1771 r. przewodził niewielkiemu oddziałowi armii w zwycięstwie nad oddziałami rosyjskimi. Gdy w 1773 r. został zmuszony przez rosyjską opresję do opuszczenia Polski, zaoferował swoje usługi Armii Kontynentalnej Stanów Zjednoczonych. Zanim jeszcze został oficjalnie powołany do armii amerykańskiej, wziął udział jako ochotnik w walce nad Brandywine w 1777 r., gdzie przeprowadził atak niewielkiego oddziału armii amerykańskiej na wojska brytyjskie. Atak ten ocalił cofające się oddziały armii amerykańskiej i przyniósł rozgłos Pułaskiemu.
Dzięki generałowi Georgeowi Washingtonowi, Pułaski został mianowany generałem brygady i pierwszym komandorem kawalerii amerykańskiej, dlatego też otrzymał przydomek „ojca kawalerii amerykańskiej”. Pułaski zorganizował legion kawalerii, w którego skład wchodzili żołnierze francuscy, niemieccy i polscy, który wsławił się ocaleniem miasta Charleston w Południowej Karolinie przed okupacją brytyjską w 1779 r. Generał Kazimierz Pułaski zmarł w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah w październiku 1779 r. Jego prochy zostały ekshumowane i złożone podczas uroczystej cermonii w Monterrey Square w Savannah, GA w październiku 2005 r.
Pierwszy Dzień Pułaskiego w Stanach Zjednoczonych obchodzono w dniu 11 października 1929 r. na mocy proklamacji wydanej przez ówczesnego prezydenta USA, Herberta Hoovera.
Dodatkowe informacje o Dniu Pulaskiego można uzyskać odwiedzając stronę internetową Muzeum Polskiego w Ameryce www.polishmuseumofamerica.org.
Zdjęcia z Dnia Pulaskiego 2010:
http://www.facebook.com/photo.php?id=96920757924&pid=5078304#!/album.php?aid=207189&id=96920757924