Uroczystości nadania im. Romana Pucinskiego wieży kontrolnej na lotnisku O’Hare

CHICAGO: Władze miasta Chicago nadały nazwę jednej z wież kontrolnych na Międzynarodowym Lotnisku O’Hare w Chicago im. Romana Pucinskiego, byłego Kongresmana, Radnego, dziennikarza i pilota amerykańskich sił powietrznych.

 Na fotografii m.in. : Ed Burke, córka Aurelia Pucinski, radny Anthony V. Napolitano.

Roman Pucinski spędził 32. Lata w służbie publicznej najpierw jako Kongresman, a potem jako Radny w Chicago. W czwartek, 25 pażdziernika zostal uhonorowany poprzez nadanie jego imieniem nazwy – jednej z 4. wież kontrolnych na lotnisku O’Hare. Był on jednym ze współautorów uchwały w amerykańskim Kongressie, domagającej się w każdym amerykańskim samolocie cywilnym tzw. „czarnej skrzynki”, która jest obecnie powszechnie stosowana w lotnictwie w USA i na całym świecie.

Autor z rodziną Pucińskich

W uroczystosci nadania nazwy jednej z wież kontrolnych na Lotnisku O’Hare w Chicago im. Romana Pucinskiego wzięła udział jego rodzina, córka Aurelia Pucinski, która jest sędziną Sądu Apelacyjnego w Illinois; Ed Burke, Dziekan Rady Miejskiej w Chicago; Carol Mosley Braun, była Senator USA; Radny O’Connor; radny Anthony V. Napolitano.

Jego pomysł zastosowania „czarnej skrzynki: w lotnictwie cywilnym był wynikiem jego doświadczeń ze służby w lotnictwie wojskowym w czasie II wojny światowej (1941-1945) i potrzeby zastosowania ich w lotnictwie cywilnym. Dzięki czarnym skrzynkom usprawniono produkcję samolotów, ich eksploatowanie. Czarne skrzynki są dzisiaj najbardziej przydatnym urządzeniem do analizy przyczyn wypadków samolotów.

Na wieży kontrolnej: córka Aurelia Pucinski z aldermanem Anthony V. Napolitano.

Nasza rodzina jest bardzo wdzięczna burmistrzowi Emanuelowi, Radnemu Ed Burke i Miastu Chicago za uhonorowanie Ojca w taki sposób. Lotnisko O’Hare znajdowało się w jego dystrykcie jako Kongresmana, Radnego i bardzo uważnie obserwował jego wpływ na życie i funkcjonowanie mieszkańców Chicago. Poza jego wielkim zainteresowaniem lotnictwem przez całe życie, jego doświadczenia wyniesione z II wojny światowej przekonały go do tego, że potrzebne są precyzyjne dane z wypadków dla wspołczesnego  lotnictwa”, powiedziała jego córka, Aurelia Pucinski, Sędzina Sądu Apelacyjnego w Illinois.

Roman Pucinski był synem Lidii Pucinskiej, która przez ponad 50 lat prowadziła program radiowy „Słoneczna Pani” w Chicago i która była znana z jej zaangażowania społecznego na rzecz Polonii. Pracowałem w budynkach nazwanych jej imieniem przez 5 lat, które służą emerytom o niskich dochodach, stąd też tematy związane z rodzina Pucinski sa mi bardzo bliskie i znane. Lidia Pucińska była tak zamiłowana w języku polskim, że nie pozwoliła na zmianę jej nazwiska.

Aurelia Pucinski, corka Romana, pełni funkcje sędziego apelacyjnego w stanie Illinois. Na uroczystość nadania nazwy im. Romana Pucinskiego zjechaa rodzina Pucinskich z rożnych części Stanów Zjednoczonych.  Jest to już kolejne pokolenie rodziny Pucinski zaangażowane w różne sfery działalnosci w Chicago i w USA.

Pucinski pracował także wieloletni dziennikarz dla dziennika Chicago Sun-Times. Jego doświadczenia jako dziennika śledczego bardzo pomogło w przeprowadzeniu setek wywiadów z rodzicami, któe znały historie tragedi  katyńskiej, gdzie tysiące Polaków zostały wymordowanych. Potem jego materiały zostały zaprezentowane w amerykanskim Kongresie. Kilka lat pozniej Kongres ustanowil ustawe domagajaca sie zamontowania czarnych skrzynek we wszystkich samolotach cywilnych.

 

 

 

 

 

 

 

Andrzej Mikolajczyk z Aurelią Puciński i Czarną Skrzynką

Wymóg  montowania „czarnych skrzynek” znalazł powszechne zastosowanie w amerykańskim i światowym lotnictwie cywilnym. To jedna z wielu zasług sp. Romana Pucinskiego. Cenne, że teraz doceniły to władze Chicago nadając nazwę jednej z wież kontrolnych jego imieniem.

Moment  odśpiewania Hymnu Narodowego

 Uczestnicy uroczystości na lotnisku  O’Hare

Roman Puciński Tower jest jedną z czterech wież, które obsługują ruch na lotnisku O’Hare. Port w Chicago jest trzecim najpopularniejszym w Stanach Zjednoczonych. Co roku korzysta z niego niemal 40 milionów pasażerów.

Większy ruch jest notowany jedynie na lotniskach w Los Angeles i Atlancie. 

Roman Pucinski byŁ Prezesem KPA-Il. przez 25 lat. Roman Pucinski zmarł w 2002 roku. Pozostawił wspaniałe dziedzictwo dla Ameryki, Poloniii i dla Polski.

@ Tekst i zdjęcia: Andrzej Mikolajczyk