Urok polskich majówek

 

Do najhuczniejszych wypadów za miasto organizowanych w maju, należały te spotkania, które miały miejsce w osiemnastym i dziewiętnastym stuleciu. Spotkania takie nosiły nazwę majówek, a delektowano się na nich nie tylko przednim jadłem i wyśmienitymi trunkami. Przy okazji, omawiano na nich możliwości przywrócenia narodowi polskiemu upragnionej wolności.

 

Majówka prezesa J. Kaczyńskiego

Majówkowe spotkania patriotyczne

Jednak najczęściej opisywane w naszej literaturze są te majówki, które odbywały się w XIX stuleciu, Majówki były często łączone ze spotkaniami konspiracyjnymi, gdy tego potrzebowała utrudzona ojczyzna w okresie zaborów. Wybuch i klęska powstania listopadowego, było pretekstem do organizowania majówek w roku następnym, na których omawiano możliwości zbrojnego pokonania wroga. Brak możliwości posługiwania się mową ojczystą w urzędach i szkołach, dodatkowo zdołował polską wiarę w lepsze jutro. Krwawe zgromienie polskich powstańców, dodatkowo przesłoniło wizję niepodległej przyszłości.

Posłowie PiS pod pomnikiem września 1939

Majówka w 1860 roku

Gdy w roku 1860 miał miejsce pogrzeb generałowej Sowińskiej, uroczystość ta zgromadziła mnóstwo patriotów i oddanych ojczyźnie jej synów. Był maj 1860 roku, już dawno przebrzmiały odgłosy armat i dział, które walczyły z naszym zaborcą w roku 1830. Toteż, tuż po ceremoniach pogrzebowych, młodzież urządziła tak zwaną czarną majówkę, której celem była demonstracja przeciwko sianej na nasz naród niesprawiedliwości rządzącego cara. Ubrani na czarno demonstracji przeszli po ulicach Warszawy, a gdy dotarli na jej przedpola, zaczęto omawiać sprawy ponownego wybuchu powstania.

Majówki współczesne
Podczas organizowanych majówek, wielu z naszych rodaków pamięta o wywieszeniu flagi narodowej w oknach swoich posesji. Jest to oczywiście nawiązanie do święta naszej flagi narodowej, które obchodzimy w drugim dniu maja. Jest to cudowny gest, który potrafi wyróżnić nas wśród wielu nacji całego świata. Nie możemy zapomnieć o tak wielkim święcie, które w szczególny sposób przypomina nam o naszej przynależności państwowej.

Prezes Kaczyński otoczony kamerami

Majówka z prezesem Kaczyńskim

W dniu 1 maja, do województwa mazowieckiego przybył prezes PIS, Jarosław Kaczyński. Nawiązywał on w swoim przemówieniu do rodaków o potrzebie posiadania pracy przez młodych ludzi oraz o stworzeniu państwa sprawiedliwego. Złożył on także hołd żołnierzom września 1939 roku, którzy za cenę własnego życia, bronili granic naszej ojczyzny. Miejsce gdzie przemawiał pan Jarosław Kaczyński, było okolone ponad pięćdziesięcio metrową biało- czerwoną flagą, do której nawiązywał prezes PIS.

Portal Polish News, dziękuje za możliwość uczestniczenia w takowej imprezie patriotycznej.

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]