W. Brytania: rektor Cambridge, immunolog, otrzymał polski medal

Borysiewicz

W siedzibie ambasady RP w Londynie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wręczył w poniedziałek (31 października) medal Bene Merito rektorowi uniwersytetu w Cambridge prof. Leszkowi Borysiewiczowi, który pracował w kilku znanych w świecie placówkach naukowych i badawczych.

 

Borysiewicz Borysiewicz jest uznanym specjalistą w dziedzinie odporności systemu immunologicznego na wirusy.

W 2001 r. otrzymał od Elżbiety II dożywotni tytuł szlachecki. Urodził się w 1951 r. w Walii w rodzinie polskich emigrantów, zesłańców na Syberię i weteranów II Korpusu.

– Cieszymy się nie tylko dlatego, że rektorem jednej z najstarszych uczelni akademickich w świecie jest Polak, ale także dlatego, że działa na rzecz obecności Polaków w uczelniach brytyjskich i popiera ideę stworzenia katedry polskiej w Cambridge, czego byśmy sobie bardzo życzyli – zaznaczył Sikorski przy okazji wręczenia medalu w siedzibie polskiej ambasady.

Odznaka Honorowa Bene Merito przyznawana jest przez szefa polskiej dyplomacji osobom zasłużonym na polu wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Minister Sikorski przebywa w Londynie w związku z rozpoczynającą się we wtorek (1 listopada) dwudniową międzynarodową konferencją cybernetyczną.

Źródło: rynekzdrowia.pl