W Muzeum Socrealizmu

Muzeum

 

 

 

W Muzeum Rodziny Zamoyskich w Kozłówce, jest zorganizowana wystawa, poświęcona sztuce socrealistycznej. Polish News, zostało zaproszone do zwiedzenia wspomnianej galerii.

Muzeum

 

 

W starej powozowni

 

W pawilonie północnym (dawna powozownia) mieści się jedyna w Polsce i raczej nieznana w innych krajach europejskich Galeria Sztuki Socrealizmu. Ta niezwykła wystawa ma charakter polityczno-dydaktyczny, niejednokrotnie oparty na specyficznym artyzmie. Są tutaj umiejętnie dobrane eksponaty, które ostrzegają osoby zwiedzające, przed wszelkimi przejawami sterowania populacjami ludzkimi przez rządy totalitarne.

 Socrealizm

Najciekawsze prace

 

Galeria prezentuje najciekawsze prace wielkich zbiorów tej swoistej sztuki, jaką spotykać można było w pierwszej połowie lat 50 ubiegłego wieku. Zbiory te liczą ponad 1600 rzeźb, obrazów, rysunków, grafik oraz plakatów. Są wśród ich dzieła wybitnych polskich artystów.

 Art

Pomniki byłych wielkich

 

Swoistym dopełnieniem wszystkich zbiorów eksponowanych w galerii są stojące na zewnątrz zdemontowane pomniki: Bolesława Bieruta (z Lublina), autorstwa Bronisława Kubicy, Włodzimierza Lenina (z Poronina) w wykonaniu Dymitra Szwarca oraz Juliana Marchlewskiego (z Włocławka), który wykonał Stanisław Horno-Popławski.

 Socrealizm

Pomimo, że rządy komunistyczne kojarzą się wszystkim z terrorem i ponadludzkim wyzyskiem człowieka przez chory system, warto jest zobaczyć tę  jedyną w Europie wystawę.

 socrealistyczna

 

Ewa Michałowska – Walkiewicz

[email protected]