W trochę innym celu w Tatry

 

Taką na przykład inicjatywą jest stworzenie szlaku kultury sakralnej, w który zaangażowane są dwie gminy Podtatrza: Poronin po stronie polskiej i Szczyrba na Słowacji.

Projekt, realizowany w partnerstwie transgranicznym, zyskał akceptację i fundusze. Szacowany na 38 tys. euro szlak, promujący bogactwo tatrzańskiej architektury sakralnej, jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” (2007-2013). Stąd pochodzi znacząca kwota 32 tys. euro, resztę stanowią pieniądze z budżetu państwa i wkład własny gminy Poronin.

Koordynatorem projektu jest Katarzyna Bafia. Podczas konferencji prasowych wyjaśnia, iż efektem realizacji projektu będzie ścieżka edukacyjno – turystyczna, obejmująca kościoły, kapliczki, pracownie twórców ludowych tworzących sztukę sakralną na pograniczu polsko – słowackim. Wszystkim obiektom towarzyszyć będą rzeźbione w drewnie tablice informacyjne. Dodatkowo zostaną opracowane w języku polskim, słowackim i angielskim stosowne publikacje, mapy, albumy, aplikacje do smartfonów.
Co do strony polskiej – tu wszystkie główne punkty szlaku zostały skonkretyzowane. W gminie Poronin ścieżka będzie wiodła przez sześć zabytkowych świątyń: sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach, kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w Nowem Bystrem, Dom Zakonny św. Józefa Oblubieńca w Małem Cichem, kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej w Murzasichlu, kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Poroninie oraz kościół p.w. św. Anny w Zębie.

Słowacy nie maja jeszcze wytyczonego szlaku architektury sakralnej. Jednakowoż wiadomo, że składową tego szlaku będą ruiny dawnego monastyru, o czym informuje koordynator strony słowackiej, Luba Rusnakova.

Brak ostatecznych decyzji partnerów ze Słowacji nie przekreśla szans otwarcia szlaku na wiosnę przyszłego roku. Na poczet projektowych działań odbyła się już inauguracja w sanktuarium maryjnym na tatrzańskich Wiktorówkach.

E.M.

http://ttg.com.pl