Walentynki

Święto zakochanych

Walentynki, czyli święto zakochanych, obchodzone jest dnia 14 lutego każdego roku. W tym też czasie, wspomina się pewnego zakonnika, który nosił akurat imię Walenty. Jak głosi stara legenda, mnich ten chorował na chorobę zwaną tańcem świętego Wita, a jej objawem było rozkojarzenie i drgawki na całym ciele.

Objaw miłości czy choroby

Ponieważ zakochani, często zachowują się w podobny sposób, obrano na ich święto, dzień imienin Walentego. Zwyczajem w tym dniu, jest wysyłanie sobie liścików zawierających wyznania miłosne, często wierszowane lub skrapiane drogimi perfumami. Na Wyspach Brytyjskich i Stanach Zjednoczonych, dzień 14 lutego stał się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami, przedstawiającymi serce. Najczęściej są to bombonierki w kolorze czerwonym w kształcie serca, lub aksamitne poduszki.

Walentynki w Polsce

Do Polski obchody walentynkowe, trafiły pod koniec XX stulecia. Przyszły one do nas z kultury frankojęzycznej i krajów anglosaskich. Święto to konkuruje, o miano Dnia Zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim, zwanym potocznie Nocą Kupały, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca. W tę magiczną noc, również młodzi wyznawali sobie miłość oraz urządzali sobie szereg rytuałów, które miały skojarzyć ich serca.

Walentynki a zwyczaj rzymski

Walentynki często utożsamiane są ze zwyczajem rzymskim, polegającym na poszukiwaniu wybranki serca, przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak kupidyn, Eros, Amor, czy też kochliwy Pan zwany też Faunem.

Część polskiego społeczeństwa, krytykuje walentynki jako zwyczaj obcy, a dodatkowo nie chrześcijański. Podobno, Według święto to powstało z powodu stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem, a Wielkanocą. Może i tak, ale każdy czeka na to właśnie święto, aby w szczególny sposób wyznać swe uczucie temu jedynemu sercu. .

EWA MICHAŁOWSKA – WALKIEWICZ