Wielka defilada

Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne – ku niezadowoleniu widzów- na niebie nie zaprezentowały się śmigłowce i samoloty. Jak mówili przyglądający się defiladzie warszawiacy i turyści, największe wrażenie robiły czołgi – Twardy i Leopard oraz szwadron kawalerii. „Fajnie, że chociaż raz do roku można obejrzeć sprzęt, jaki jest w polskim wojsku” emocjonował się jeden z nastoletnich widzów. Poprzednio nie było tak okazale.


To była druga od 1974 r. tak duża defilada. Przed rokiem przedefilowało około tysiąca żołnierzy i sto pojazdów. W poprzednich latach niewielkie defilady pododdziałów reprezentacyjnych kończyły uroczystą odprawę wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Na całym świecie popisowe defilady wojskowe są od lat głównym gwoździem programu obchodów świąt narodowych. Te najsłynniejsze odbywają się w Paryżu i Moskwie. Jest to doskonała promocja i sposób przybliżenia wojskowości tym, którym na co dzień jest ona obca. Dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki.

Od 1992 roku Świętem Wojska Polskiego ponownie stał się dzień 15 sierpnia. Święto w dzisiejszych czasach stało się okazją do debaty o stanie polskiej armii: jej wyposażeniu i planowanej liczebności, a także zainteresowaniu służbą zawodową. O kilku lat w Polsce wdrażany jest projekt modernizacji polskiej armii, zwłaszcza wzmocnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Podczas defilady nie zabrakło przemówienia prezydenta, a było burzliwe…Przemawiając z okazji wręczenia nominacji generalskich na dziedzińcu Belwederu, zwierzchnik sił zbrojnych musiał zmagać się z grzmotami, ponieważ pogoda nie byłą łaskawa dla polskich żołnierzy.

Podczas uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego Lech Kaczyński podkreślił wagę bezpieczeństwa narodowego: „Niepodległość, ta największa wartość, jaką wywalczyliśmy niespełna 20 lat temu, nie jest dana raz na zawsze, że trzeba o nią dbać i walczyć. W tej walce olbrzymią rolę odgrywa armia, która mimo naszych pokojowych w Europie lat jest instytucją niezastąpioną” – powiedział. I podkreślił, że na tych sprawach nie można oszczędzać. Defilada pokazała nie tylko potencjał polskiego wojska, ale także jego atrakcyjność ze względu na uzawodowienie armii.

Monika Lewińska 

Zdjęcia: DPI MON